Jednou vetou

Súd EÚ znížil pokutu francúzskej farmaceutickej spoločnosti Servier

Ilustračné foto

foto: TASR

Všeobecný súd Európskej únie (EÚ) v stredu znížil pokutu francúzskej farmaceutickej spoločnosti Servier, ktorá zaplatila konkurencii, aby ochránila jeden zo svojich liekov pred lacnejšími generikami.

Európska komisia (EK) udelila v roku 2014 spoločnosti Servier pokutu vo výške 331 miliónov eur a ďalšie pokuty v celkovej výške 96,7 milióna eur piatim výrobcom generických liekov zapojeným do schémy. Jadrom prípadu je liek perindopril na kontrolu krvného tlaku, ktorý bol jedným z najpredávanejších produktov spoločnosti Servier.

Už 39 bábätkám v Rumunsku zistili baktériu odolnú voči liekom

Niekoľko výrobcov generík sa pripravovalo na uvedenie konkurenčných produktov na trh, keď lieku od Servier vyprší patentová ochrana v roku 2003. Ale tento krok francúzska spoločnosť zablokovala. Kúpila totiž kľúčovú technológiu potrebnú na výrobu lieku, uviedla komisia v rozhodnutí z roku 2014.

Servier údajne pokračoval vo vyplácaní „desiatok miliónov eur“ konkurenčným firmám v rámci mimosúdnych vyrovnaní za patentové konania. Tie súhlasili, že sa „zdržia konkurencie“ výmenou za podiel na zisku spoločnosti Servier, tvrdí komisia.

Farmaceutický koncern GSK kúpi podiel Novartisu v spoločnom podniku

Servier sa odvolal proti rozhodnutiu EK o pokute. Súd v stredu dospel k záveru, že Komisia urobila „sériu chýb“ pri posudzovaní prípadu, najmä pokiaľ ide o to, na základe čoho si pacienti zvolia perindopril a nie iný liek.

Sudcovia v Luxemburgu tiež zistili chyby v spôsobe, akým Komisia vypočítala pokuty. Znížili preto celkovú pokutu pre Servier o 102 miliónov eur a zrušili pokutu u jednému z výrobcov generík, slovinskej spoločnosti Krka.
Proti tomuto rozhodnutiu je možné sa odvolať na najvyššom súde EÚ.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest