Jednou vetou

Súd EÚ znížil pokutu francúzskej farmaceutickej spoločnosti Servier

Ilustračné foto

foto: TASR

Všeobecný súd Európskej únie (EÚ) v stredu znížil pokutu francúzskej farmaceutickej spoločnosti Servier, ktorá zaplatila konkurencii, aby ochránila jeden zo svojich liekov pred lacnejšími generikami.

Európska komisia (EK) udelila v roku 2014 spoločnosti Servier pokutu vo výške 331 miliónov eur a ďalšie pokuty v celkovej výške 96,7 milióna eur piatim výrobcom generických liekov zapojeným do schémy. Jadrom prípadu je liek perindopril na kontrolu krvného tlaku, ktorý bol jedným z najpredávanejších produktov spoločnosti Servier.

Už 39 bábätkám v Rumunsku zistili baktériu odolnú voči liekom

Niekoľko výrobcov generík sa pripravovalo na uvedenie konkurenčných produktov na trh, keď lieku od Servier vyprší patentová ochrana v roku 2003. Ale tento krok francúzska spoločnosť zablokovala. Kúpila totiž kľúčovú technológiu potrebnú na výrobu lieku, uviedla komisia v rozhodnutí z roku 2014.

Servier údajne pokračoval vo vyplácaní „desiatok miliónov eur“ konkurenčným firmám v rámci mimosúdnych vyrovnaní za patentové konania. Tie súhlasili, že sa „zdržia konkurencie“ výmenou za podiel na zisku spoločnosti Servier, tvrdí komisia.

Farmaceutický koncern GSK kúpi podiel Novartisu v spoločnom podniku

Servier sa odvolal proti rozhodnutiu EK o pokute. Súd v stredu dospel k záveru, že Komisia urobila „sériu chýb“ pri posudzovaní prípadu, najmä pokiaľ ide o to, na základe čoho si pacienti zvolia perindopril a nie iný liek.

Sudcovia v Luxemburgu tiež zistili chyby v spôsobe, akým Komisia vypočítala pokuty. Znížili preto celkovú pokutu pre Servier o 102 miliónov eur a zrušili pokutu u jednému z výrobcov generík, slovinskej spoločnosti Krka.
Proti tomuto rozhodnutiu je možné sa odvolať na najvyššom súde EÚ.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie