Jednou vetou

Suma, potrebná na dofinancovanie rezortu zdravotníctva, ešte nie je známa

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Vyčíslenie sumy potrebnej na dofinancovanie rezortu zdravotníctva by mohlo byť známe v strede budúceho týždňa. Po piatkovom rokovaní vlády to uviedol minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD).

„Stále na tom robíme, potrebujem to prepočítať,“ uviedol minister o pokračujúcich rokovaniach s rezortom i Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VŠZP). Zároveň odmietol naznačovať nejaké sumy. „Jediné, čo môžem jednoznačne povedať, je, že 150 miliónov to nebude, je to absolútne nereálne číslo,“dodal.

Kamenický: Maximum pre budúci rok by mal byť 0,5 % deficit

S potrebou dofinancovať rezort súhlasí Inštitút zdravotnej politiky (IZP), ktorý je posledných 13 mesiacov zodpovedný za prípravu rozpočtu pre zdravotníctvo. Šéf inštitútu Martin Smatana poukázal na to, že dofinancovanie bude určite potrebné z viacerých dôvodov.

„Časť je našou chybou,“ komentoval šéf IZP s tým, že keď inštitút pripravoval rozpočet, nerátal s infláciou či s časovým posunom niektorých zmlúv, ale napríklad ani s vysokým nárastom cien energií. Otázkou podľa jeho slov je, ako systém nastaviť tak, aby sa potreba dofinancovania nezopakovala.

Bezodkladné dofinancovanie zdravotníctva v tomto roku o 150 miliónov eur žiadajú aj zástupcovia ambulancií, nemocníc, zdravotných poisťovní aj strešnej pacientskej organizácie. Podpísali memorandum, v ktorom poukazujú na to, že súčasný rozpočet pre zdravotníctvo nepostačuje.

Reforma nemocníc by pacientov bolieť nemala, tvrdí ministerka Kalavská

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní kabinetu uistil, že zdravotníctvo v rozpočte na budúci rok neutrpí.

„Minimálne garantovaná suma v rozpočte bude opäť o čosi vyššia ako v tomto roku,“ zdôraznil. „Ak aj sa bude v nejakých rezortoch musieť škrtať a obmedziť výdavky v dôsledku vývoja slovenskej ekonomiky, nedovolím, aby sa škrtalo v segmente zdravotníctva,“ dodal Pellegrini.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie