Jednou vetou

Švajčiarsko sa chystá podpísať s Čínou dohodu o podpore novej Hodvábnej cesty

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Švajčiarsko sa chystá podpísať dohodu o podpore čínskej iniciatívy Belt and Road Initiative (BRI) počas návštevy prezidenta Uela Maurera tento mesiac v Číne. Upevní si tak väzby s najväčším obchodným partnerom. Niektoré západné krajiny pritom vnímajú projekt novej Hodvábnej cesty so skepsou.

Iniciatívu BRI prezidenta Si Ťin-pchinga považuje za kontroverznú najmä Washington, podľa ktorého má rozširovať čínsky vplyv v zahraničí, čo Peking odmieta. A zaťaží tiež krajiny, ktoré sa k nej pripoja, neudržateľným dlhom v súvislosti s budovaním novej infraštruktúry.

Spojené štáty, ktoré vedú obchodný spor s Čínou, obzvlášť kritizovali rozhodnutie Talianska, ktoré ako prvé zo skupiny najvyspelejších krajín G7 podpísalo memorandum o novej Hodvábnej ceste. Ostatné štáty na Západe sú menej ochotné „skočiť na palubu“, hoci mnohé si ponechali dvere otvorené.

Neutrálne Švajčiarsko plánuje podpísať dohodu o BRI počas Maurerovej návštevy v rámci podpory hospodárskeho rozvoja v Ázii. „Cieľom memoranda je, aby obe strany zintenzívnili spoluprácu v oblasti obchodu, investícií a financovania projektov na tretích trhoch pozdĺž BRI,“ uviedlo ministerstvo financií v utorok bez ďalších podrobností.

Pápež dúfa, že katedrálu Notre-Dame sa spoločnými silami podarí obnoviť

Maurer, ktorý je tiež ministrom financií, sa na budúci týždeň zúčastní druhého summitu Belt and Road, ktorý by mal prilákať okolo 40 zahraničných lídrov.

Prvý summit o BRI, ktorá má po vzore dávnej Hodvábnej cesty spojiť Čínu s Áziou, Európou a ďalšími regiónmi masívnymi výdavkami na infraštruktúru, sa uskutočnil v roku 2017. Čínsky prezident pozval Maurera aj na štátnu návštevu 28. a 29. apríla. Švajčiarskeho prezidenta budú na osemdňovom turné po Ázii sprevádzať poprední finančníci a podnikatelia.

Švajčiarsko ako jeden z prvých západných štátov uznal Čínsku ľudovú republiku. A bolo tiež prvou krajinou kontinentálnej Európy, ktorá dosiahla dohodu o voľnom obchode s Čínou, jej najväčším obchodným partnerom po Európskej únii a Spojených štátoch.

Môže vás zaujímať

V U.S. Steele vyhlásili odborári štrajkovú pohotovosť