Jednou vetou

Švédsky Ericsson zaplatí v Spojených štátoch vyše 1 mld. USD pre korupciu

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Švédska spoločnosť Ericsson sa v USA dohodla na zaplatení vyše 1 miliardy USD (901,39 milióna eur) s cieľom ukončiť vyšetrovanie korupčných praktík. Oznámilo to koncom tohto týždňa americké ministerstvo spravodlivosti.

Podľa ministerstva švédsky výrobca telekomunikačných zariadení celé roky využíval tretie strany na podplácanie vládnych úradníkov vo viacerých krajinách vrátane Číny, Vietnamu a Džibutska. Cieľom bolo získať, prípadne udržať si dohodnuté kontrakty.

Huawei sa spojil s Attilom Véghom a odkazuje: Choď za svojím snom

Firma priznala, že porušovala americký zákon proti korupcii (FCPA), pričom k porušeniam dochádzalo v rokoch 2000 až 2016.

Porušenia zákona sa mala dopúšťať okrem poskytovania úplatkov aj falšovaním účtovných záznamov, dodalo ministerstvo spravodlivosti, podľa ktorého firma zlyhala aj v oblasti vútornej kontroly. Ericsson uviedol, že svoj antikorupčný program už prepracoval a prijal potrebné opatrenia na zlepšenie situácie v tejto oblasti.

Krok OPEC zvýšil ceny ropy, za týždeň vzrástla cena Brentu o 3 % a WTI až o 7 %

V rámci celkovej sumy zaplatí švédska spoločnosť pokutu približne 520 miliónov USD. Ďalších 540 miliónov USD dostane od firmy Americká komisia pre burzy a cenné papiere.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie