Svetová banka prestane po roku 2019 financovať prieskum i ťažbu ropy a plynu

Prezident svetovej banky Jim Yong Kim

Foto: TASR/AP

Svetová banka (SB) už nebude po roku 2019 finančne podporovať prieskum ložísk ropy a plynu, vrtné práce ani ťažobné projekty. Na klimatickom summite v Paríži to v utorok oznámil prezident SB Jim Yong Kim.

„Dnes oznamujeme, že Skupina Svetovej banky už nebude po roku 2019 financovať prieskum ložísk ani ťažbu ropy a plynu,“ uviedol Kim na klimatickom summite v Paríži, ktorý zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron ako protiváhu k tohtoročnému rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od historickej klimatickej dohody z roku 2015.

Zmena politiky svetovej banky

„Stále ponechávame otvorenú možnosť, že za výnimočných okolností budú chudobné krajiny potrebovať nejakú pomoc, ale naša politika sa zmení, a zmení sa dramaticky,“ spresnil Kim.

Svetová banka takisto oznámila, že od roku 2018 bude nahlasovať emisie skleníkových plynov z investičných projektov, ktoré financuje v kľúčových sektoroch produkujúcich takéto emisie, ako je napríklad energetika.

Skupina Svetovej banky sa skladá zo Svetovej banky a ďalších pričlenených organizácií, ktoré majú za cieľ znížiť svetovú chudobu, a to prostredníctvom podpory udržateľného ekonomického rastu.

Môže vás zaujímať

Valné zhromaždenie vodárni schválilo úver na opravu infraštruktúry