Systém eZdravia je príklad spackaného štátneho IT projektu, vyhlásilo OĽaNO a varuje pred problémami

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Spustenie elektronického zdravotníctva v ostrej prevádzke od januára budúceho roka môže priniesť veľké problémy. Varujú predtým poslanci Národnej rady SR Marek Krajčí a Alan Suchánek (obaja OĽaNO). Vo štvrtok vyzvali na urýchlené zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, kde by chceli situáciu riešiť.

„Softvér, ktorý sa teraz narýchlo zavádza, nebol v dostatočnom časovom predstihu testovaný, neboli realizované záťažové testy, teda v ostrej prevádzke môžu nastať vážne výpadky. Systém má už teraz pri zavádzaní množstvo problémov a ďalšie problémy vyplávajú lekárom na povrch v ostrej prevádzke. Pritom ich ambulancie už teraz praskajú vo švíkoch,“ uviedol Krajčí.

Tvrdí, že sestry nebudú môcť pomáhať lekárom tak ako doteraz, systém im to neumožní a lekár bude musieť do systému nahadzovať všetky informácie pod hrozbou likvidačných pokút, namiesto toho, aby sa venoval pacientovi.

Minimum ambulantných lekárov

Poslanci upozornili, že cez kartičku ePZP – Elektronický preukaz zdravotného pracovníka je v súčasnosti pripojených minimum ambulantných lekárov.

„Veľa lekárov ešte vôbec nedostalo kartičku a asi 50 percent tých, čo ju majú, k nej nedostalo PIN – nevedia ju teda sfunkčniť. Prevažná väčšina z lekárov bude o inštaláciu čítačky musieť požiadať IT technika. Aj pripojený špecialista u pacienta bez občianskeho preukazu s čipom neuvidí jeho záznam. Pokiaľ pacient zmení svojho lekára, nový lekár aj niekoľko týždňov neuvidí jeho záznam,“ doplnil Krajčí.

Sankcie za nepripojenie

Kritizuje tiež sankcie, ktoré hrozia lekárom, ktorí sa k e-zdraviu od januára nepripoja. „Pri objektívnych príčinách vraj nebudú pokutovaní. Ale nikde nie je definované, čo tie objektívne príčiny sú,“ poznamenal Krajčí.

Podľa Suchánka majú lekári od januára robiť s novým systémom, ale nič o tom nevedia. Elektronizáciu zdravotníctva, ktorá si vyžiadala už desiatky miliónov eur, považuje preto OĽaNO za ukážkový príklad spackaného štátneho IT projektu.

Môže vás zaujímať

Valné zhromaždenie vodárni schválilo úver na opravu infraštruktúry