Systém eZdravia je príklad spackaného štátneho IT projektu, vyhlásilo OĽaNO a varuje pred problémami

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Spustenie elektronického zdravotníctva v ostrej prevádzke od januára budúceho roka môže priniesť veľké problémy. Varujú predtým poslanci Národnej rady SR Marek Krajčí a Alan Suchánek (obaja OĽaNO). Vo štvrtok vyzvali na urýchlené zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, kde by chceli situáciu riešiť.

„Softvér, ktorý sa teraz narýchlo zavádza, nebol v dostatočnom časovom predstihu testovaný, neboli realizované záťažové testy, teda v ostrej prevádzke môžu nastať vážne výpadky. Systém má už teraz pri zavádzaní množstvo problémov a ďalšie problémy vyplávajú lekárom na povrch v ostrej prevádzke. Pritom ich ambulancie už teraz praskajú vo švíkoch,“ uviedol Krajčí.

Tvrdí, že sestry nebudú môcť pomáhať lekárom tak ako doteraz, systém im to neumožní a lekár bude musieť do systému nahadzovať všetky informácie pod hrozbou likvidačných pokút, namiesto toho, aby sa venoval pacientovi.

Minimum ambulantných lekárov

Poslanci upozornili, že cez kartičku ePZP – Elektronický preukaz zdravotného pracovníka je v súčasnosti pripojených minimum ambulantných lekárov.

„Veľa lekárov ešte vôbec nedostalo kartičku a asi 50 percent tých, čo ju majú, k nej nedostalo PIN – nevedia ju teda sfunkčniť. Prevažná väčšina z lekárov bude o inštaláciu čítačky musieť požiadať IT technika. Aj pripojený špecialista u pacienta bez občianskeho preukazu s čipom neuvidí jeho záznam. Pokiaľ pacient zmení svojho lekára, nový lekár aj niekoľko týždňov neuvidí jeho záznam,“ doplnil Krajčí.

Sankcie za nepripojenie

Kritizuje tiež sankcie, ktoré hrozia lekárom, ktorí sa k e-zdraviu od januára nepripoja. „Pri objektívnych príčinách vraj nebudú pokutovaní. Ale nikde nie je definované, čo tie objektívne príčiny sú,“ poznamenal Krajčí.

Podľa Suchánka majú lekári od januára robiť s novým systémom, ale nič o tom nevedia. Elektronizáciu zdravotníctva, ktorá si vyžiadala už desiatky miliónov eur, považuje preto OĽaNO za ukážkový príklad spackaného štátneho IT projektu.

Môže vás zaujímať

ZSSK Cargo pociťuje recesiu v hutníckom priemysle, rokuje s odbormi