Jednou vetou

SZZV: Sme nepríjemne prekvapení návrhom na skokové zvýšenie dane z tabaku

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Tabaková sekcia Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV) je nepríjemne prekvapená s návrhom na skokové zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, ku ktorej prišlo bez akejkoľvek diskusie s priemyslom alebo sociálnymi partnermi. Uviedol to Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ SZZV, v reakcii na zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, schválené v stredu vládnym kabinetom.

Zvýšenie dane z tabaku prinesie štátu v roku 2020 asi 101 mil. eur

Návrh podľa SZZV predstavuje historicky najvyššie skokové zvýšenie dane – vyššie ako všetky nárasty za posledných desať rokov dohromady.

„Takéto zdraženie považujeme za otvorenú pozvánku pre mafiu a kriminálne živly, ktoré financujú svoje aktivity pašovaním a nelegálnou výrobou tabakových výrobkov a ktoré budú ťažiť z vysokého cenového rozdielu medzi legálnymi a nelegálnymi produktmi. To znamená, že zamýšľaný nárast výberu spotrebnej dane sa nemusí naplniť,“ upozornilo združenie.

Keď sa v roku 2017 zvýšili dane len o desať centov na škatuľku cigariet, Slovensko podľa združenia zaznamenalo takmer zdvojnásobenie podielu nelegálnych výrobkov na vyše 6 % celkového trhu. V niektorých oblastiach východného Slovenska je bez slovenskej kontrolnej známky každá tretia škatuľka.

SZZV podčiarklo, že tabakový priemysel doteraz oceňoval konštruktívny dialóg s Ministerstvom financií (MF) SR pri hľadaní riešení v daňovej oblasti, ktoré sledovali ako rozpočtové ciele, tak aj ochranu verejného zdravia.

SNS chce zablokovať zvyšovanie spotrebnej dane z tabaku, uviedol Danko

„Náhle vyprodukovanie návrhu bez diskusie s dotknutými stranami, sociálnymi partnermi, ostatnými verejnými inštitúciami či poradnými orgánmi vlády považujeme za porušenie demokratických legislatívnych princípov a pravidiel lepšej regulácie, ku ktorým sa Slovensko ako člen Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) hlási,“ zdôraznilo SZZV.

Tabaková sekcia Slovenského združenia pre značkové výrobky vyzýva ministra financií, predsedu finančného výboru Národnej rady (NR) SR, ako aj predsedov klubov relevantných parlamentných strán, aby sa zasadili za riadnu diskusiu, z ktorej by vzišiel dobrý návrh, a nie taký, ktorý nielenže neprimerane zaťažuje peňaženky občanov, ale navyše podporou kriminálneho prostredia ohrozuje národnú bezpečnosť.

Tabaková sekcia SZZV združuje spoločnosti British American Tobacco, Imperial Tobacco Slovakia, Japan Tobacco Slovensko a Philip Morris Slovensko, ktoré spoločne tvoria viac ako 95 % slovenského trhu s tabakovými výrobkami.

Novela zákona podľa MF SR počíta so zvýšením spotrebnej dane na cigarety zo súčasných 64,10 eura na tisíc kusov (ks) na úroveň 74,60 eura/1000 ks. V praxi by to mohlo znamenať zvýšenie ceny škatuľky najpredávanejších cigariet v priemere približne o 40 centov.

HUAWEI: Na veľtrhu IFA 2019 predstavil nové farby P30 Pro aj novú generáciu domáceho Wi-fi systému

Teda zatiaľ čo dnes je priemerná cena takejto škatuľky približne 3,40 eura, od februára budúceho roka by sa mala zvýšiť v priemere asi na 3,80 eura, čo bude podľa Kamenického stále druhá najnižšia cena v porovnaní s okolitými krajinami. Konečné slovo v stanovení ceny pre spotrebiteľa však majú výrobcovia tabakových výrobkov.

MF SR upozornilo, že zvyšovanie cien cigariet je plánované vo všetkých krajinách V4 a väčšina z našich susedov plánuje zvýšenie cien aj pre bezdymové tabakové výrobky.

Novela zákona preto prináša zvýšenie sadzby aj pre tieto výrobky, a to zo súčasných 76,70 eura/kg tabaku na 146,10 eura/kg tabaku. Priemerná cena za škatuľku bezdymových cigariet by sa tak zvýšila asi o 50 centov, približne na 4 eurá, čím by sa Slovensko vyrovnalo okolitým krajinám. Súčasne sa zvyšuje aj sadzba spotrebnej dane na tabak na 89,30 eura/kilogram.

MF SR navrhuje účinnosť zmien od 1. februára 2020 s dvojmesačným prechodným obdobím. V praxi by to znamenalo, že cigarety so starými kontrolnými známkami, a teda nižšou cenou, by sa na Slovensku mohli dopredávať do 1. apríla 2020. Po tomto termíne už bude možný iba predaj cigariet a bezdymových tabakových výrobkov s novou sadzbou dane.

Ceny tabakových výrobkov budú rásť v Česku štyri roky po sebe

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol