Jednou vetou

Takmer 50 % veľkých európskych firiem pre brexit znížilo investície v Británii

Ilustračná foto

foto: TASR

Čím viac sa blíži odchod Británie z Európskej únie, tým viac európske firmy obmedzujú v ostrovnej krajine svoje investície. Do dnešných dní tak urobila takmer polovica veľkých firiem z EÚ. Ukázal to prieskum medzi zhruba 800 zástupcami európskych podnikov pri príležitosti uplynutia dvoch rokov od referenda o brexite.

Prieskum uskutočnený právnickou spoločnosťou Baker & McKenzie, ktorý zverejnila agentúra Reuters, zároveň ukázal, že tri štvrtiny šéfov európskych podnikov by uprednostnilo, keby Brusel urobil voči Británii určité ústupky a zabezpečil tak lepšie obchodné vzťahy po odchode ostrovnej krajiny z EÚ začiatkom budúceho roka.

„Podľa mnohých firiem, najmä nemeckých, je brexit pre biznis veľmi zlý,“ povedala Anahita Thomsová z Baker & McKenzie. Zväz nemeckého priemyslu BDI pred niekoľkými dňami varoval, že neriadený brexit by mohol mať pre priemyselné odvetvia a ekonomiku katastrofálne následky.

Na druhé výročie referenda o brexite demonštrovali v desaťtisíce ľudí

Jedno z najostrejších varovaní prišlo v týchto dňoch od európskeho výrobcu lietadiel Airbus, ktorý v Británii zamestnáva priamo okolo 14.000 a nepriamo ďalších zhruba 110.000 ľudí. Spoločnosť varovala, že ak Británia odíde z jednotného trhu a colnej únie EÚ bez tranzitnej dohody, bude pravdepodobne musieť britský trh opustiť.

Hovorkyňa britskej premiérky Theresy Mayovej v tejto súvislosti uviedla, že britská vláda je presvedčená, že sa jej podarí docieliť dobrú dohodu, ktorá zabezpečí čo najlepšie obchodné vzťahy.

Zástupcovia európskych firiem okrem toho uprednostňujú skôr dobré obchodné vzťahy s Britániou, než jej trestanie za opustenie EÚ. Na otázku, čo je pre nich dôležitejšie, či potrestanie Británie za odchod z EÚ, alebo dobré obchodné vzťahy, až 96 % respondentov uviedlo, že obchod je dôležitejší než dávať Londýnu príučku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie