Jednou vetou

Taliansko musí urobiť viac, aby dosiahlo kompromis s EK o rozpočte

Pierre Moscovici

foto: TASR

Taliansko navrhlo, že zníži plán rozpočtového deficitu na budúci rok na 2,04 % hrubého domáceho produktu (HDP) z pôvodne navrhovaných 2,4 % HDP. Týmto spôsobom sa snaží dohodnúť s Európskou komisiou (EK), ktorá pôvodný návrh Ríma odmietla. Potrebné sú však ešte ďalšie opatrenia, uviedol komisár EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.

„Je to krok správnym smerom, ale musím tu napriek tomu povedať, že ešte nie sme v cieli. Ešte sú potrebné ďalšie kroky, možno na oboch stranách.“ uviedol Moscovici.

Taliansko navrhuje na budúci rok nižší rozpočtový deficit 2,04 % HDP

Taliansky premiér Giuseppe Conte v stredu (12. 12.) po stretnutí s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom oznámil, že nové dlhy Talianska budú v roku 2019 nižšie, než sa pôvodne plánovalo. Moscovici sa vo štvrtok popoludní stretol s talianskym ministrom financií Giovannim Triom. Po stretnutí povedal, že víta snahy talianskej vlády.

Tria chce zostať v Bruseli, kým spoločne s EK nenájdu kompromis, uviedli zdroje z talianskej vlády. Cieľom je dosiahnutie dohody do nedele (16. 12.).

Ak sa talianska vláda nedohodne s EK, Rímu hrozí konanie pre nadmerný deficit, na ktorého konci hrozia krajine miliardové pokuty. EK by mohla konanie spustiť na budúci týždeň.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie