Taliansko musí urobiť viac, aby dosiahlo kompromis s EK o rozpočte

Pierre Moscovici

foto: TASR

Taliansko navrhlo, že zníži plán rozpočtového deficitu na budúci rok na 2,04 % hrubého domáceho produktu (HDP) z pôvodne navrhovaných 2,4 % HDP. Týmto spôsobom sa snaží dohodnúť s Európskou komisiou (EK), ktorá pôvodný návrh Ríma odmietla. Potrebné sú však ešte ďalšie opatrenia, uviedol komisár EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.

„Je to krok správnym smerom, ale musím tu napriek tomu povedať, že ešte nie sme v cieli. Ešte sú potrebné ďalšie kroky, možno na oboch stranách.“ uviedol Moscovici.

Taliansko navrhuje na budúci rok nižší rozpočtový deficit 2,04 % HDP

Taliansky premiér Giuseppe Conte v stredu (12. 12.) po stretnutí s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom oznámil, že nové dlhy Talianska budú v roku 2019 nižšie, než sa pôvodne plánovalo. Moscovici sa vo štvrtok popoludní stretol s talianskym ministrom financií Giovannim Triom. Po stretnutí povedal, že víta snahy talianskej vlády.

Tria chce zostať v Bruseli, kým spoločne s EK nenájdu kompromis, uviedli zdroje z talianskej vlády. Cieľom je dosiahnutie dohody do nedele (16. 12.).

Ak sa talianska vláda nedohodne s EK, Rímu hrozí konanie pre nadmerný deficit, na ktorého konci hrozia krajine miliardové pokuty. EK by mohla konanie spustiť na budúci týždeň.

Môže vás zaujímať

ÚPVII uverejnil výzvu na projekt Atlas pasívnej infraštruktúry