Jednou vetou

Taliansko nezmení svoj rozpočet, uviedol minister hospodárstva Tria

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Taliansko trvá na svojom rozpočtovom pláne na rok 2019 aj napriek kritike Európskej komisie (EK), povedal v pondelok po stretnutí ministrov financií eurozóny taliansky minister hospodárstva Giovanni Tria. Dodal, že rokovania medzi Rímom a Bruselom pokračujú.

Taliansko sa nachádza v spore s EK a vládami eurozóny týkajúcom sa návrhu rozpočtu. Dôvodom sú vysoké plánované výdavky. EK návrh rozpočtu odmietla, pretože nezníži vysoký taliansky dlh, ako to vyžadujú fiškálne pravidlá Európskej únie (EÚ).

Podľa Triu je rozpočet na budúci rok len veľmi mierne expanzívny. „Diskusie pokračujú. Samozrejme, vládne plány sa nezmenia, ale chceme pokračovať v diskusiách,“ povedal Tria novinárom.

Výnosy 10-ročných talianskych štátnych dlhopisov po Triových vyjadreniach stúpli na 3,56 %, čo bolo najviac za vyše 3 týždne. Riziková prirážka na talianske dlhopisy voči referenčným nemeckým dlhopisom sa zvýšila na 319 bázických bodov.

Raši rokoval o slovenských prioritách v novom eurofondovom programovom období s EK

EK rovnako ako Medzinárodný menový fond (MMF) považuje talianske rastové prognózy za príliš optimistické a ministri financií eurozóny podporujú tvrdý postoj EK, lebo sa obávajú, že Rím môže spustiť ďalšiu dlhovú krízu, podobnú tej z rokov 2011 a 2012.

„Aktuálna situácia nám všetkým spôsobuje starosti. Samozrejme, že táto záležitosť sa netýka len Talianska, ale nás všetkých,“ povedal novinárom holandský minister financií Wopke Hoekstra. „Je nevyhnutné, aby Komisia robila to, čo je v záujme všetkých ostatných európskych krajín.“

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie