Jednou vetou

Taliansko sa vyhne disciplinárnemu konaniu za nadmerný dlh

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska komisia ustúpila od hrozieb disciplinárneho konania voči Taliansku. Urobila tak potom, ako Rím prijal opatrenia na zníženie vysokého dlhu a splnil tak podmienky Európskej únie v oblasti fiškálnych pravidiel.

Komisár Európskej únie pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici povedal, že Taliansko zareagovalo na obavy EÚ ohľadne jeho vysokého dlhu, takže podľa Bruselu konanie voči Rímu nie je v súčasnosti potrebné. Dodal, že intenzívny dialóg medzi Európskou komisiou a talianskou vládou v ostatných týždňoch „viedol k tomu, že Rím vyvinul veľké úsilie na splnenie požiadaviek Bruselu“.

„V tejto fáze tak nie je dôvod na spustenie procedúry nadmerného deficitu voči Taliansku,“ povedal Moscovici. Dodal však, že Európska komisia bude vývoj v krajine v nasledujúcich mesiacoch pozorne monitorovať.

Slovenskí europoslanci ocenili voľbu Sassoliho za šéfa Európskeho parlamentu

Rím v týchto dňoch oznámil, že vzhľadom na nové ekonomické údaje by rozpočtový deficit v roku 2019 mal byť o vyše 7 miliárd eur nižší, než sa očakávalo v apríli. Vtedy znepokojil Európsku úniu zvýšením tohtoročného rozpočtového deficitu z 2,04 % hrubého domáceho produktu (HDP) až na 2,4 % HDP. Teraz tento údaj opäť znížil na 2,04 % HDP.

Európska komisia zároveň vyzvala Taliansko, aby aj pri príprave rozpočtu na rok 2020 postupovalo v súlade s Paktom stability a rastu. Návrh rozpočtu na budúci rok musí Taliansko predložiť Európskej komisii do 15. októbra.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie