Jednou vetou

Technologickým trendom roku 2019 budú inteligentné reproduktory

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Segment inteligentných reproduktorov dosiahne v roku 2019 hodnotu siedmich miliárd dolárov (6,152 mld. eur) a stane sa najrýchlejšie rastúcou kategóriou online zariadení. Vyplýva to z 18. vydania správy spoločnosti Deloitte Technology Media & Telecommunications Predictions.

Po inteligentných reproduktoroch je obrovský dopyt. V roku 2019 by sa ich malo predať až 164 miliónov pri priemernej cene 43 USD za kus.

EÚ chce v roku 2019 uzavrieť obchodnú dohodu so skupinou Mercosur

Celkové výnosy odvetvia by tento rok mali dosiahnuť 4,3 miliardy USD pri predaji 98 miliónov jednotiek a v budúcom roku by tak mali vzrásť o 63 %.

Na dosiahnutie plného rastu však bude musieť toto odvetvie prekonať hroziace prekážky. Technológie rozpoznávania reči sa zlepšujú, ale bude potrebné prísť s väčším počtom jazykov, aby bola táto technológia dostupná pre všetkých a používala sa tak na celom svete.

V roku 2019 sa rozšíri bezdrôtová sieť piatej generácie (5G), ktorá prinesie rýchlejšie spojenie pre spotrebiteľov a podniky, ale aj výnosový potenciál pre telekomunikačné spoločnosti.

Mobilní operátori investovali do vývoja 5G siete veľa financií (v súčasnosti ju testuje 72 operátorov) a spoločnosť Deloitte predpovedá, že v roku 2019 spustí 5G sieť 25 mobilných operátorov, kým v roku 2020 už ich bude vyše dvojnásobku.

Ceny ropy sa v závere týždňa stabilizovali, za týždeň však opäť klesli

Celkovo sa v roku 2019 predpokladá predaj vyše jedného milióna 5G zariadení a toto číslo by malo v roku 2020 stúpnuť na 15 až 20 miliónov.

„Bude trvať určitý čas, kým sa 5G zariadenia začnú využívať. Domnievame sa však, že rok 2019 bude v oblasti inteligentných bezdrôtových riešení prelomový. 5G sieť môže priniesť 100-násobný nárast kapacity a efektívnosti siete v porovnaní so 4G. To môže zmeniť budúcnosť konektivity na celom svete,“ myslí si Michal Kopanič, partner spoločnosti Deloitte.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie