Jednou vetou

Teplý začiatok jesene úspory na vykurovaní nemusí priniesť

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Mimoriadne teplý september ani babie leto v októbri pravdepodobne výraznejšie úspory za vykurovanie neprinesú. Hoci denné teploty ešte môžu dosahovať 20 stupňov Celzia, v noci už výrazne klesajú, a preto teplárne dodávky tepla pravdepodobne neprerušia.

Navyše nie je jasné, aký bude vývoj počasia v zimných mesiacoch, a kedy sa vykurovacia sezóna skončí. Zo skúseností minulých rokov vyplýva, že ceny za dodávky tepla sa krátkodobými výkyvmi počasia výraznejšie nemenia, povedal pre TASR predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš.

I keď sa vykurovacia sezóna oficiálne začala 1. septembra, prvé dve dekády tohto mesiaca boli výnimočne teplé a výraznejšie ochladenie prišlo až v závere mesiaca. Meteorológovia navyše predpovedajú aj v nasledujúcich dňoch na toto ročné obdobie pomerne vysoké teploty. „Aj keď je teplé počasie, temperovať sa podľa môjho názoru bude,“ povedal Janiš. Vykurovanie teplárne zastavia, keď priemerná denná teplota stúpne nad 13 stupňov Celzia a nehrozí zhoršenie počasia. Teplota sa pritom meria ráno o siedmej, potom o 14.00 h a večer o 21.00 h. Podľa Janiša preto nie je predpoklad, že by sa v nasledujúcich dňoch úplne zastavili dodávky tepla.

Prichádza Babie leto a prináša skvelý program!

Skúsenosti z posledných rokov pritom ukazujú, že krátkodobé oteplenie v konečnom dôsledku ceny za dodávky tepla v minulosti zásadne neovplyvnilo. Výraznejšie zmeny v celoročnom vyúčtovaní pravdepodobne neprinesú ani rozdiely v začiatku vykurovacej sezóny, nakoľko nie je zatiaľ jasné, aký bude vývoj počasia v ďalších mesiacoch. „Môžu prísť treskúce zimy a bude treba viac kúriť, prípadne môže byť dlhšie zima v jarných mesiacoch,“ dodal Janiš.

Úspory prostriedkov za dodávky tepla tak majitelia bytov môžu očakávať skôr od technických riešení, ako od počasia. „Jediná cesta, ako ušetriť na energiách, je uvedomiť si, že najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. Preventívne opatrenia a cielená úspora sú jediným spoľahlivým riešením šetrenia v domácom rozpočte na energiách,“ uviedol SZVT. Správcovia domov by preto mali dbať na hydraulické vyregulovanie domových teplovodov, inštaláciu termostatov na radiátory, zabezpečenie merania spotreby tepla v jednotlivých bytoch, zateplenie obvodového plášťa, výmenu okien či izoláciu striech.

Úsporu energie prinesie tiež krátke, ale intenzívne vetranie, zníženie vykurovacej teploty na optimálnu mieru a zníženie vnútornej teploty v nočných hodinách alebo počas neprítomnosti v byte o štyri až päť stupňov Celzia. „Je potrebné uvedomiť si, že zníženie teploty v byte o jeden stupeň Celzia znamená úsporu približne päť percent. To znamená, že znížením vnútornej teploty, napríklad z 23 na 20 stupňov Celzia sa ušetrí v byte počas daného obdobia až 15 % nákladov na vykurovanie,“ dodal SZVT.

Môže vás zaujímať

Hromadné prepúšťanie sa týka aj Košického kraja, o prácu príde 129 zamestnancov