Jednou vetou

Thomas Cook France vyhlásil platobnú neschopnosť

Ilustračné foto

zdroj: Pixabay.com

Francúzska dcéra skrachovanej britskej cestovnej kancelárie (CK) Thomas Cook vyhlásila vo štvrtok (26. 9.) platobnú neschopnosť a oznámila, že požiada súd o ochranu s cieľom nájsť si kupca.

Už v utorok (24. 9.) divízia Thomas Cook France, ktorá zamestnáva 780 ľudí a generuje ročné tržby vo výške 425 miliónov eur, uviedla, že požiada francúzsky obchodný súd v Nanterre o ochranu pred veriteľmi.

Účet za krach Thomas Cook nadobúda jasnejšie kontúry

Rada zamestnancov na svojom zasadaní vo štvrtok jednomyseľne schválila návrh na vyhlásenie platobnej neschopnosti a začatí súdnej ochrany, uviedla vo vyhlásení francúzska dcéra. Dodala, že jej cieľom je zabezpečiť kontinuitu prevádzky francúzskeho subjektu a rýchlo nájsť riešenie, ktoré pomôže firme zotaviť sa.

Aj nemecká a rakúska dcéra Thomas Cook podnikli podobné kroky po páde britskej matky začiatkom týždňa, po ktorom uviazlo na dovolenkách okolo 600.000 klientov.

Najstaršia CK so 178-ročnou históriou už dlhšie zápasila nielen s veľkými dlhmi, ale tiež s tvrdou on-line konkurenciou. Z nedávneho poklesu rezervácií obvinila aj neistotu spojenú s brexitom.

Jej kolaps nasledoval po dlhom období chronických finančných problémov v dôsledku katastrofálnej dohody o fúzii z roku 2007. Spoločnosť Thomas Cook nakoniec nedokázala presvedčiť súkromných veriteľov ani britskú vládu, aby jej poskytli peniaze, a tak musela v pondelok (23. 9.) vyhlásiť bankrot.

Krach cestovnej kancelárie Thomas Cook zasiahol státisíce dovolenkárov

Divízia Thomas Cook France v piatok uviedla, že počet jej klientov, ktorí uviazli na dovolenkách, sa znížil približne z 10.000 v pondelok na o niečo viac ako 8400.

A bez ďalších podrobností tiež informovala, že o spoločnosť Thomas Cook France „prejavilo veľký záujem množstvo serióznych potenciálnych kupcov„. Verejne ho však zatiaľ nikto nedeklaroval ani najväčší hráč na trhu vo Francúzsku – TUI France, ktorý sa vo štvrtok k tomu odmietol vyjadriť.

Môže vás zaujímať

RegioJet začal s prípravami na ukončenie prevádzky na trase Bratislava – Komárno