Jednou vetou

Toto je krok vedľa, odkazuje analytik na programové vyhlásenie vlády

Ilustračné foto

Foto: pixabay

Nejasne podľa analytika INESS Martina Vlachynského vyznieva aj pasáž o reforme nemocničnej siete.

Zrušenie doplatkov na lieky pre deti či dôchodcov je v programovom vyhlásení vlády krokom vedľa. Pre agentúru SITA to uviedol analytik INESS Martin Vlachynský. Tieto skupiny sú už dnes chránené podľa neho veľmi štedrými limitmi spoluúčasti. Ako dodal, ich plošné zníženie na nulu bude znamenať ďalšiu stratu cenných zdrojov a viac plytvania.

Nejasne podľa neho vyznieva aj pasáž o reforme nemocničnej siete. „Bude to ‚stará‘ stratifikácia, alebo niečo úplne nové? Zámer vybudovať v priebehu jedného volebného obdobia Rázsochy, Martin a dve regionálne nemocnice sa v kontexte rozvíjajúcej sa globálnej krízy javí ako mimoriadne optimistický,“ konštatoval. Rovnako vníma aj plán na zrýchlené zvyšovanie miezd zdravotných sestier či automatické navyšovanie rozpočtových zdrojov v zdravotníctve.

Kľúčovým bodom vyhlásenia je podľa Vlachynského definovanie štandardnej zdravotnej starostlivosti. „Aj toto by sme mohli prehlásiť len za prázdnu programovú deklaráciu, keby ďalšie riadky na tento zámer priamo nenadväzovali,“ uviedol.

Vláda chce totiž zdravotné poisťovne zaviazať k spĺňaniu kvalitatívnych štandardov a možnosti vyplácať zisk až po zaplatení objednaných výkonov. Okrem nejasnej poslednej podmienky, keďže ani jedna poisťovňa nemá problém s platobnou disciplínou, to podľa neho znie ako férový krok. „S jedným veľkým otáznikom. Čo ak kritériá nebude spĺňať práve štátna poisťovňa? Bude nejako potrestaná?“ pýta sa analytik.

ilustračné | Foto: unsplash

 

Na štandard priamo nadväzuje aj stať o komerčnom zdravotnom pripoistení. Jeho vznik bude podľa Vlachynského naviac plne závislý od toho, ako bude zadefinovaný štandard a nadštandard. Ak bude podľa neho nadštandard extrémne úzky a zároveň sa obmedzí tvorba zisku zo štandardu, celé úsilie o zadefinovanie kvality štandardu pre poisťovne stráca zmysel.

Zo systému totiž ubudne motivácia súťažiť vo zvyšovaní štandardu. Ambulantných lekárov podľa analytika nepoteší ani podmienka dohodnúť si akékoľvek platené služby do balíka pripoistenia, čo značne skomplikuje ich legálne poskytovanie.

Zdravotnícka časť programového vyhlásenia vlády podľa Vlachynského obsahuje mnoho doteraz zanedbaných ‚taktických‘ úloh, ktoré v prípade úspešnej realizácie povedú k zlepšeniam slovenského zdravotníctva. „Opatrenia, ktoré nepovažujeme za prínosné pre efektívnosť či pre pacienta, najmä posilňovanie politického a byrokratického rozhodovania prostredníctvom monopolu štátu, sú napísané skôr defenzívne a ponechávajú otvorené dvierka na diskusiu. Odhliadnuc od nerealistického rozpočtového optimizmu, v programovom vyhlásení vlády nám chýba najmä uchopiteľnejšia vízia zdravotníctva budúcnosti,“ uzavrel analytik INESS.

Môže vás zaujímať

Donald Trump sa nakazil koronavírusom