Jednou vetou

Trump a lídri v Kongrese sa dohodli na dlhovom strope, default nehrozí

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump a lídri demokratov a republikánov v Kongrese dosiahli na najbližšie dva roky dohodu o výdavkoch federálnej vlády a o dlhovom limite. Dohoda znamená, že americkej administratíve nebude v nasledujúcich mesiacoch hroziť default, čo pôvodne hrozilo.

Uzatvorenie dohody s lídrami republikánov a demokratov v Senáte aj Snemovni reprezentantov oznámil Trump na Twitteri. Následne jeho informáciu oficiálne potvrdili líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer a predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Ako uviedli, o dohode by „čo najskôr“ mali hlasovať v Snemovni reprezentantov. Aj Senát, kde majú väčšinu republikáni, musí dohodu potvrdiť, aby mohla ísť na podpis Trumpovi.

Trump sa ponúkol ako prostredník v konflikte medzi Indiou a Pakistanom

Pelosiová sa snažila o dosiahnutie dohody najneskôr do konca týždňa. Od piatka (26. 7.) sa totiž začínajú parlamentné prázdniny, pričom tie potrvajú až do 9. septembra. Na základe kompromisu medzi členmi Kongresu a Trumpom, o ktorom vyjednávali niekoľko týždňov za zatvorenými dverami, si federálna vláda bude môcť požičiavať peniaze až do 31. júla 2021. Bez dohody o zvýšení dlhového stropu by totiž USA ešte pred 9. septembrom hrozil default.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie