Jednou vetou

Trump clá na čínske tovary nemá zatiaľ v úmysle zvýšiť

Ilustračné foto

foto: pixabay

Americký prezident Donald Trump sa v sobotu vyjadril, že clá na čínske tovary "aspoň zatiaľ" nezvýši. Rokovania medzi oboma stranami budú podľa neho pokračovať a začnú sa znova presne tam, kde predtým tento rok uviazli, povedal šéf Bieleho domu na tlačovej konferencii v rámci summitu G20 v japonskej Osake.

Dodal k tomu ešte, že Čína zvýši nákup amerických poľnohospodárskych produktov, približuje agentúra DPA. Po sobotnom stretnutí Trumpa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Osake oficiálna čínska tlačová kancelária Sinchua napísala, že obe krajiny sa dohodli na obnovení čínsko-amerických obchodných rokovaní.

Kim Čong-un moje príspevky na Twitteri sleduje, uviedol Trump

Washington podľa tohto zdroja súhlasil, že prestane uvaľovať ďalšie clá na čínske tovary. Obe krajiny obnovia svoje rozhovory „na základe rovnosti a vzájomného rešpektu,“ dodala Sinchua.

Vzťahy medzi Čínou a USA sa prudko zhoršili začiatkom mája tohto roku, keď Trump obvinil Peking z nedodržiavania daných sľubov a krátko nato zvýšil dovozné clá na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd dolárov ročne. Peking odpovedal zvýšením ciel na americký tovar v hodnote 60 miliárd dolárov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie