Jednou vetou

Trump hrozí ďalšími clami pre Čínu, tentoraz za 100 miliárd dolárov

Donald Trump

foto: TASR/AP

Napriek signálom z americkej vlády o ochote s Pekingom diskutovať, spor medzi USA a Čínou opäť nabral na intenzite. Americký prezident Donald Trump totiž najnovšie nariadil úradom v oblasti obchodu preskúmať možnosti uvalenia ďalších ciel na čínsky tovar, a to za približne 100 miliárd USD (81,57 miliardy eur). Riziko obchodnej vojny medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta sa tak opätovne zvýšilo.

Trump uviedol, že tak rozhodol „vzhľadom na neférové odvetné kroky Číny“ na skoršie opatrenia USA zahrňujúce clá na čínsky tovar za približne 50 miliárd USD ročne. Dodal, že preto nariadil Úradu amerického obchodného splnomocnenca, aby zvážil zavedenie dodatočných dovozných ciel na čínske produkty v hodnote 100 miliárd USD a ak by tak úrad urobil, aby aj identifikoval produkty, ktoré by pod tieto clá mohli spadať. Zároveň uviedol, že ministerstvu pôdohospodárstva nariadil, aby vypracovalo plán na ochranu farmárov.

Nervozita medzi ekonómami a zástupcami firiem v USA sa tak ešte zvýšila. „Takto nejako vyzerá obchodná vojna a pred týmto sme už od začiatku varovali,“ povedal šéf americkej Národnej federácie maloobchodu Matthew Shay. Podľa neho ten, kto na to doplatí, budú najmä americké domácnosti a vyzval Trumpa, aby „prestal hrať s americkou ekonomikou túto hru na kura“.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie