Jednou vetou

Trump: Je neuveriteľné, že Fed vôbec uvažuje o zvýšení úrokových sadzieb

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa naďalej snaží verbálne tlačiť na centrálnu banku (Fed), aby nepokračovala v sprísňovaní menovej politiky.

Trump v pondelok uviedol, že podľa neho je „neuveriteľné, že Fed vôbec uvažuje o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb“.

Posledné zasadnutie menového výboru (FOMC) Fedu v roku 2018 sa bude konať tento týždeň. Vo všeobecnosti sa očakáva, že Fed opäť zvýši úrokové sadzby už po štvrtý raz v tomto roku.

Štefanec: Premiér sa bojí kontrolnej delegácie z EP, Smolková dozrie na misiu

Trump tento rok opakovane kritizoval Fed rovnako ako šéfa Fedu Jeroma Powella. Prezident zašiel tak ďaleko, že označil menovú politiku centrálnej banky za šialenú a tiež vyhlásil, že považuje úrokové sadzby za vysoké.

Trump sa už viackrát snažil ovplyvniť rozhodovanie Fedu, ktorý je podľa ústavy nezávislý, a požadoval nižšie úrokové sadzby. Fed začal ešte za šéfovania Janet Yellenovej a počas prezidentovania Trumpovho predchodcu Baracka Obamu zvyšovať kľúčový úrok.

Fed pokračuje v normalizácii menovej politiky aj po nástupe Jeroma Powella do jeho čela aj preto, aby zabránil prehriatiu ekonomiky, ktorú ešte dodatočne stimulovala Trumpova daňová a deregulačná politika.

ZSSK vypraví vo vianočnom období štyri mimoriadne vlaky a 29 posilových spojov

Fed by mohol tento týždeň zvýšiť kľúčovú sadzbu už deviatykrát od roku 2015.

Aktuálne sa kľúčová sadzba nachádza v pásme 2 až 2,25 % a stále sa – aj napriek Trumpovým tvrdeniam – nachádza hlboko pod svojím dlhodobým priemerom. V období boomu, napríklad v 90. rokoch, sa kľúčové sadzby nachádzali výrazne nad dvojnásobkom aktuálnych úrovní.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie