Jednou vetou

Trump nariadil preskúmať čínske obchodné praktiky, Peking hrozí odvetou

foto: TASR, zdroj: TASR

Americký prezident Donald Trump nariadil vyšetrenie čínskych obchodných praktík, ktoré sú jedným z hlavných dôvodov treníc medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Trump uviedol, že týmto krokom splnil jeden zo svojich predvolebných sľubov, a to chrániť amerických robotníkov. Prezident totiž počas kampane kritizoval Čínu, že berie americkému výrobnému sektoru pracovné miesta.

„Budeme chrániť Američanov, na ktorých sa zabúda a ktorí boli ponechaní napospas globálnemu obchodnému systému,“ povedal. Trump v pondelok (14.8.) podpísal príkaz, ktorý nariaďuje splnomocnencovi USA pre obchod Robertovi Lighthizerovi, aby zistil, či americko-čínske obchodné vzťahy, vrátane údajnej krádeže duševného vlastníctva USA, oprávňujú Washington začať vyšetrovanie.

Čína ešte predtým varovala USA, že obe strany utrpia straty, ak prezident začne obchodnú vojnu. Peking upozornil Washington, že môže prijať protiopatrenia, ak „vyšetrovanie“ povedie k sankciám. Čínske ministerstvo obchodu zároveň vyjadrilo „hlboké znepokojenie“ nad krokmi USA a dúfa, že Američania budú „rešpektovať objektívne fakty a konať opatrne“.

Ale ak budú USA ignorovať fakty, nebudú rešpektovať pravidlá multilaterálneho obchodu a podniknú kroky na poškodenie ekonomických a obchodných vzťahov medzi oboma stranami, Čína sa nebude nečinne prizerať a prijme všetky potrebné opatrenia, aby chránila svoje práva a záujmy, uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive