Jednou vetou

Trump očakáva oroduktívne rozhovory so Si Ťin-pchingom

Americký prezident Donald Trump a jeho čínsky partner Si Ťin-pching.

Foto: archívne, TASR/AP

Americký prezident Donald Trump očakáva produktívne rozhovory s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom o obchodných vzťahoch, prísľub ohľadne odkladu dovozných ciel na ďalší čínsky tovar však nedal.

Minimálne budú (rozhovory) produktívne. Uvidíme, čo sa stane a čo z toho vzíde,“ povedal Trump novinárom v Osake po sérii stretnutí s predstaviteľmi ďalších štátov zo skupiny G20. Na nich dal jasne najavo, že jeho prioritou sú recipročné obchodné dohody, ktoré podporia americkú ekonomiku.

Avšak na otázku, či Si Ťin-pchingovi prisľúbil šesťmesačný odklad zavedenia nových dovozných ciel na čínsky tovar v hodnote vyše 300 miliárd USD (263,62 miliardy eur) ročne, Trump odpovedal jasne: „Nie“.

Talianska polícia zatkla muža, ktorý bojoval v Sýrii za Islamský štát

Viacero analytikov sa obáva, že rozhovory prezidentov pokrok v riešení obchodného sporu neprinesú. Rokovania sú naplánované na sobotu (29. 6.) ráno.

Ústupky zatiaľ neurobila ani jedna strana. Čínsky prezident opätovne varoval pred „šikanóznymi praktikami“. Zároveň bez toho, že by menoval USA a ich politiku „Amerika na prvom mieste,“ dodal, že „úsilie presadiť vlastné záujmy na úkor ostatných popularitu nikomu neprinesie“.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie