Jednou vetou

Trump očakáva, že novú obchodnú dohodu s Japonskom podpíšu v krátkom čase

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyjadril v piatok presvedčenie, že aj napriek pretrvávajúcim rozdielom v otázke ciel sa môže medzi USA a Japonskom ihneď uzavrieť bilaterálna obchodná dohoda. Podľa agentúry AP sa tak vyjadril na začiatku stretnutia s japonským premiérom Šinzóom Abem v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Stretnutie sa nieslo v priateľskej atmosfére, hoci obaja lídri neskrývali rozdielne názory v súvislosti s clami. Trump sa sťažoval na clá Japonska na americké poľnohospodárske produkty, zatiaľ čo Abe vyjadril frustráciu z prípadného uvalenia amerických dovozných ciel na japonské autá.

Napriek hrozbe vysokých dovozných ciel sa americký prezident vyjadril optimisticky o šanciach na dosiahnutie obojstrannej dohody. „Nakoniec máme šancu urobiť s Japonskom dobrú a veľmi dlhodobú obchodnú dohodu,“ uviedol v tejto súvislosti Trump.

Dodal, že k uzatvoreniu príslušnej dohody môže dôjsť „urýchlene“ a obe strany ju možno podpíšu už počas jeho návštevy Japonska na konci mája. Trump s manželkou Melaniou budú prvými zahraničnými štátnymi hosťami nového japonského cisára Naruhita, ktorý zasadne na trón 1. mája.

Trump na zjazde NRA zrušil zmluvu a uťahoval si zo Sandersa

Trump diskutoval s Abem aj o niektorých detailoch svojej plánovej návštevy Japonska vrátane možnosti zúčastniť sa na tradičnom zápase sumo. Očakávalo sa, že obaja lídri budú počas piatkových rozhovorov diskutovať o jadrovom programe Severnej Kórey a úsilí USA a ďalších krajín o dosiahnutie denuklearizácie Kórejského polostrova, pripomenula AP.

Agentúra si všíma, že Abemu sa podarilo vytvoriť si s Trumpom osobný vzťah, čo je v porovnaní s inými lídrami ojedinelý prípad. O tom svedčí aj skutočnosť, že Abe so svojou manželkou Akie sa na pozvanie Trumpa a Melanie zúčastnili v Bielom dome na večeri na počesť 49. narodenín prvej dámy USA. Obaja lídri tiež zdieľajú spoločnú vášeň ku golfu, ktorý si majú v pláne spoločne zahrať v sobotu ráno.

Spojené štáty a Japonsko v septembri v roku 2018 oznámili, že otvoria obchodné rokovania. Prvé kolo rokovaní sa začalo minulý týždeň. Hlavnou témou mal byť vysoký obchodný deficit USA, za ktorým je najmä vývoz japonských áut na americký trh.

Môže vás zaujímať

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia