Jednou vetou

Trump označil rokovania s Pekingom za úspešné, zvýšenie ciel sa odkladá

Donald Trump

foto: TASR/AP

Spojené štáty odložia zvýšenie dovozných ciel na čínsky tovar, ktoré malo začať platiť od marca tohto roka. Uviedol to americký prezident Donald Trump po skončení obchodných rokovaní čínskej a americkej delegácie vo Washingtone.

Washington plánoval zvýšiť dovozné clá na čínsky tovar v celkovej hodnote 200 miliárd USD (176,60 miliardy eur) od 1. marca. V súčasnosti platia na tieto produkty clá vo výške 10 % a hrozilo, že v prípade nepriaznivo sa vyvíjajúcich rokovaní by sa zvýšili na 25 %.

Na marcovom termíne sa dohodli prezidenti USA a Číny Trump a Si Ťin-pching počas samitu G7 v Argentíne začiatkom decembra. Vtedy uzatvorili 3-mesačné „obchodné prímerie“, teda, že až do marca ani jedna zo strán voči tej druhej nezavedie žiadne ďalšie sankcie. Tri mesiace si ponechali na pokračovanie rokovaní.

Trump: Severná Kórea sa môže stať ekonomickou mocnosťou

Podľa Trumpa bolo však posledné kolo rozhovorov trvajúce šesť dní „veľmi produktívne“ a plánované zvýšenie ciel sa preto odkladá. Obchodné vzťahy medzi najväčšími ekonomikami sveta by sa tak podľa ekonómov v najbližšej dobe zhoršiť nemali.

„S potešením chcem oznámiť, že USA urobili v obchodných rokovaniach s Čínou výrazný pokrok vo významných štrukturálnych otázkach, vrátane ochrany duševného vlastníctva, transferu technológií, poľnohospodárstva, služieb, meny a iných,“ uviedol Trump na Twitteri.

Ako dodal, vzhľadom na mimoriadne produktívne rokovania sa rozhodol zvýšenie ciel, ktoré bolo naplánované na 1. marca, odložiť. Zároveň uviedol, že onedlho sa uskutoční schôdzka s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, a to v Mar-a-Lago na Floride, kde by sa obchodná dohoda mala uzatvoriť.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest