Jednou vetou

Trump počká do rokovania s prezidentom Číny, a potom rozhodne o nových clách

Americký prezident Donald Trump a jeho čínsky partner Si Ťin-pching.

Foto: archívne, TASR/AP

K zavedeniu nových ciel na čínske produkty by do schôdzky štátov G20 dôjsť nemalo. Povedal to vo Francúzsku americký prezident Donald Trump.

Trump ešte pred odletom z Írska do Francúzska novinárom povedal, že je pripravený prísť s ďalšími clami na čínsky tovar. „Mohol by som prísť s ďalšími minimálne 300 miliardami USD (hodnoty čínskeho tovaru) a urobím to v pravý čas“.

Vo Francúzsku potom Trump uviedol, že počká do schôdzky s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorá sa uskutoční počas samitu G20. Ten je naplánovaný na 28. a 29. júna v Osake.

Obchodný deficit USA v apríli klesol, voči Číne však vzrástol

Až potom rozhodne o prípadnom zavedení nových ciel na čínsky tovar v ročnej hodnote vyše 300 miliárd USD (266,50 miliardy eur).

„Stretnem sa s prezidentom Si Ťin-pchingom a uvidíme, čo sa stane,“ povedal Trump. Prezidenti sa naposledy stretli na schôdzke štátov G20, ktorá sa uskutočnila v decembri minulého roka v Argentíne.

Ich vtedajšie stretnutie viedlo k zmierneniu napätia. Pred niekoľkými týždňami však Trump obvinil Čínu z nedodržiavania daných sľubov a začiatkom mája zvýšil clá na čínsky dovoz v ročnej hodnote 200 miliárd USD.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie