Jednou vetou

Trump pohrozil Číne ďalšími clami za 300 miliárd USD

Donald Trump

foto: TASR

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok pohrozil Číne ďalšími clami „najmenej“ za 300 miliárd USD (266,50 miliardy eur). Ale povedal tiež, že podľa neho Čína aj Mexiko chcú dosiahnuť dohodu v obchodných sporoch so Spojenými štátmi.

„Pri našich rozhovoroch s Čínou sa deje veľa zaujímavých vecí. Uvidíme, čo sa stane. Mohol by som prísť s ďalšími minimálne 300 miliardami USD a urobím to v správny čas,“ povedal Trump novinárom vo štvrtok na írskom letisku Shannon na ceste do Francúzska bez toho, aby špecifikoval, ktorých tovarov by sa clá mohli dotknúť.

„Ale myslím si, že Čína chce uzavrieť dohodu, a myslím si, že Mexiko chce veľmi dohodu,“ povedal Trump pred nástupom do lietadla a odchodom do Francúzska na oslavu vylodenia sa spojencov v Normandii.

Pokiaľ ide o Mexiko, Trump povedal, že v stredu (5. 6.) sa na rokovaniach nedosiahol „dostatočný pokrok“ v otázke obmedzovania migrácie.

Mexickí a americkí predstavitelia budú pokračovať v rozhovoroch vo štvrtok vo Washingtone.

V Kongrese rastie odpor proti Trumpovým clám na dovoz z Mexika

Trump, frustrovaný nedostatočným pokrokom pri riešení migrácie od svojej predchádzajúcej predvolebnej kampane v roku 2016, nečakane Mexiku minulý týždeň povedal, že buď zaujme tvrdší prístup v oblasti nelegálneho prisťahovalectva, alebo bude čeliť clám vo výške 5 % na celý svoj vývoz do Spojených štátov od 10. júna, ktoré môže neskôr zvýšiť až na 25 %.

Viceprezident Mike Pence predsedal stredajšej schôdzi s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom a jeho mexickým kolegom Marcelom Ebrardom. USA žiadajú Mexiko, aby urobilo viac na zastavenie prílevu stredoamerických migrantov prekračujúcich hranice.

Pence očakával, že si vypočuje návrh konkrétnych opatrení, ktoré je mexická vláda pripravená prijať „okamžite“, povedal nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie