Jednou vetou

Trump predpokladá, že clá na čínsky tovar sa od januára zvýšia podľa plánu

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Americký prezident Donald Trump predpokladá, že clá na čínsky tovar sa od budúceho roka zvýšia tak, ako sa pôvodne plánovalo. Všetko bude podľa neho závisieť od krokov Pekingu.

Trump v rozhovore pre americký denník The Wall Street Journal povedal, že plánuje zvýšiť dovozné clá na čínske produkty v hodnote 200 miliárd USD (176,01 miliardy eur) od budúceho roka na 25 %.

V súčasnosti dosahujú dovozné clá na tento objem tovaru 10 %, pričom Spojené štáty ich zaviedli od konca septembra.

Pri platbe kartou treba dbať na opatrnosť

Už za tri dni by sa Trump mal stretnúť v Argentíne na schôdzke skupiny G20 s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a pre The Wall Street Journal uviedol, že je „vysoko nepravdepodobné,“ že by prijal žiadosť Pekingu a zvýšenie dovozných ciel odložil.

Naopak, v prípade nedohody v Buenos Aires je pripravený uvaliť dovozné clá aj na zvyšný tovar dovážaný z Číny do USA.

Do dnešných dní zaviedli Spojené štáty dovozné clá na čínsky tovar celkovo za 250 miliárd USD. To je približne polovica z hodnoty tovaru, ktorý Čína ročne vyváža do USA.

„Ak sa nedohodneme, uvalím clá aj na zvyšok za 267 miliárd USD,“ povedal Trump pre denník s tým, že clá by mali dosahovať 10 % alebo 25 %. V tejto súvislosti dodal, že jedinou možnou dohodou bude, že Čína otvorí svoj trh americkej konkurencii.

Ak by USA uvalili clá aj na ďalšie produkty z Číny, dotkli by sa aj tam vyrábaných produktov firmy Apple. Podľa The Wall Street Journal je však otázna reakcia spotrebiteľov v USA na takéto clá.

„Možno, možno, všetko bude závisieť od výšky sadzby,“ povedal Trump s odkazom na možné clá na mobilné telefóny a laptopy.

Európsky vnútrodenný trh s elektrinou by sa mal zjednotiť do roku 2021

„Myslím, že by som mohol uplatniť 10-percentné clo, čo by ľudia mohli zvládnuť bez väčších problémov,“ dodal.

Šéf Apple Tim Cook sa Trumpa snažil presvedčiť, aby svoje kroky v otázke ciel zvážil. Aj keď Cook uznáva, že Američania majú oprávnené výhrady, čo sa týka vzájomného obchodu s Čínou a postoja Pekingu k americkým firmám, dovozné clá nie sú najlepším riešením na zlepšenie vzťahov.

(1 EUR = 1,1363 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie