Jednou vetou

Trump žiada zásadné zmeny v obchode so susedmi

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyzval Kanadu a Mexiko, partnerov v Severoamerickej zóne voľného obchodu (NAFTA), aby zmenili svoju hospodársku politiku voči USA.

„Máme veľký deficit vo vzájomnom obchode s Mexikom a Kanadou,“ uviedol v pondelok na Twitteri prezident. Dodal, že sa k susedom sťahuje veľa výrobných kapacít a s nimi zo Spojených štátov odchádza aj veľa pracovných príležitostí.

Na Kanadu a Mexiko sa nebude vzťahovať sankčné clo na import ocele a hliníka do USA len v prípade, ak dôjde k novej dohode NAFTA.

Kanada musí podľa Trumpa urobiť ústupky aj v poľnohospodárskej politike. „S našimi poľnohospodármi musí zaobchádzať lepšie“. Mexiko musí zase zastaviť na svojich hraniciach obchod s narkotikami. „Milióny ľudí sa stali narkomanmi a zomierajú,“ dodal. Podľa prezidenta sú Američania „tí, ktorí strácajú na všetkých obchodných zmluvách“. Trump pokračoval: „Naši priatelia aj nepriatelia sa na účet USA dlhé roky obohacovali.“ Americké oceliarstvo a hliníkárstvo sú prakticky mŕtve. „Prepáčte, nastal čas na zmenu,“ napísal prezident Trump.

Môže vás zaujímať

Nitriansky Jaguar Land Rover získal povolenie na rozšírenie svojej výroby