Jednou vetou

Trump zostril tón aj voči Indii, požaduje zrušiť nové dovozné clá

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump ostro zareagoval na odvetné clá Indie na americké produkty a vyzval indickú vládu, aby "neakceptovateľné clá zrušila". Trumpova reakcia naznačuje, že po Číne, Mexiku, Kanade, Európskej únii a ďalších krajinách sa jeho vzťahy zhoršujú aj s Naí Dillí.

India zaviedla zvýšené dovozné clá takmer na 30 amerických produktov po tom, ako Spojené štáty zrušili určité obchodné výhody, ktoré voči Indii dovtedy uplatňovali.

Washington začiatkom júna ukončil platnosť Všeobecného systému preferencií (GSP) pre Indiu. GSP umožňoval krajine dodávať do USA tovar nezaťažený clami, prípadne len minimálnymi. V prípade Indie spadal pod GSP tovar približne za 6 miliárd USD (5,28 miliardy eur).

Trump poslal Kimovi štyri listy, Kim jemu osem

India zareagovala novými dovoznými clami zhruba na 30 výrobkov zo Spojených štátov, ktoré do platnosti vstúpili 16. júna. Okrem ciel je však Washington nespokojný aj s rozhodnutím Naí Dillí sprísniť pravidlá v oblasti elektronického obchodu. To komplikuje život americkým firmám pôsobiacim na indickom trhu.

Trump na Twitteri napísal, že sa veľmi teší na rozhovor s (indickým) premiérom (Naréndrom) Módím, ktorému bude môcť povedať, že po rokoch vysokých ciel na americké produkty ich India teraz zvýšila ešte viac. „To je neakceptovateľné a clá sa musia zrušiť!“ dodal. Americký prezident by sa s indickým premiérom mal stretnúť počas samitu lídrov štátov skupiny G20 v japonskej Osake.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie