Jednou vetou

Trump zvažuje aj odstúpenie od obchodnej dohody s Južnou Kóreou

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v sobotu naznačil, že uvažuje aj o odstúpení USA od dohody o voľnom obchode s Južnou Kóreou. To by ale mohlo vyvolať napätie medzi oboma krajinami, a to v čase, keď Washington a Soul riešia krízu okolo Severnej Kórey.

Trump v Houstone na otázku novinárov, či plánuje niečo urobiť s päťročnou americko-kórejskou obchodnou dohodou, odvetil, že o tom uvažuje.
Podľa denníka Washington Post, ktorý sa odvolal na niekoľko zdrojov oboznámených so situáciou, Trump dal pokyny svojim poradcom, aby pripravili odstúpenie od zmluvy. A to aj napriek odmietavému postoju ministra obrany Jima Mattisa.

Trump už v predvolebnej kampani avizoval, že zmení obchodné zmluvy a bude sa snažiť dosiahnuť výhodnejšie dohody pre USA. Terčom jeho kritiky sú najmä štáty, ktoré majú veľké prebytky v obchodnej výmene s USA.

Americký prezident je tiež proti mnohostranným obchodným zmluvám. V januári, po nástupe do funkcie, odstúpil od dohody o Transpacifickom partnerstve (TTP), do ktorej sa zapojilo 12 štátov ázijsko-tichomorského regiónu.

Minulý mesiac USA začali rokovania s Kanadou a Mexikom o zmenách v severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA), ktorú Trump opakovane označil za najhoršiu obchodnú dohodu vôbec.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie