Jednou vetou

Trumpova obchodná stratégia má negatívny vplyv na burzy

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Obchodná stratégia amerického prezidenta Donalda Trumpa spôsobila deštrukciu trhovej hodnoty vyše 1 bilióna USD (851 miliárd eur), tvrdí top kvantitatívny analytik J.P. Morgan Marko Kolanovic.

Trump označil svoju cestu do Singapuru za mierovú misiu

„Priradením toku správ týkajúcich sa obchodu, pozitívnych alebo negatívnych, k výkonu trhu v USA, odhadujeme, že vplyv na americké akcie je od marca negatívny vo výške 4,5 %,“ uviedol vo svojej analýze Kolanovic. „Ak zoberieme do úvahy aktuálnu trhovú kapitalizáciu, znamená to pre firmy v USA zničenie hodnoty 1,25 bilióna USD. Na porovnanie, sú to približne dve tretiny hodnoty celkových fiškálnych stimulov.“

Obchod zostáva háklivou témou pre USA a ich kľúčových partnerov rovnako ako pre investorov na Wall Street.
Kolanovic, ktorý šéfuje globálnej kvantitatívnej a derivátovej stratégii finančného inštitútu J.P. Morgan, už skôr predpovedal korekciu na trhu, keď ako varovné signály uvádzal spokojnosť investorov a vysoký objem špekulatívnych investícií. Teraz ako hlavný negatívny faktor pre trh považuje obchod a protekcionistickú ideológiu.

Francúzsko požaduje jednotnú reakciu Európy na americké clá

Vyjednávacia stratégia založená na hrozbách a blufovaní podľa neho môže byť úspešná, keď rokujú dve strany, ale je v komplexnom systéme, akým je globálny obchod, najskôr povedie k zmareniu vlastných zámerov. „Hodnota, ktorú zničila obchodná vojna, je vratná, ak sa zmení politika, keďže pozitívny vplyv fiškálnych opatrení zrejme pretrvá. To by zrejme podnietilo 4-% nárast trhu.“

„Ak však bude na trhu panovať neistota počas dlhšieho času, škody sa stanú trvalejšími,“ uviedol Kolanovic. Dodal, že obchodné napätia spôsobujú prepad dôvery investorov a podnikateľov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie