Jednou vetou

Trumpove clá môžu pripraviť o prácu desaťtisíce ľudí v EÚ

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Európska oceliarska federácia EUROFER tvrdí, že dôvody amerického prezidenta Donalda Trumpa pre zavedenie ciel na oceľ a hliník sú absurdné. A varovala, že tento krok by mohol pripraviť Európu o desaťtisíce pracovných miest.

Šéf EUROFER Axel Eggert v piatok uviedol, že „zdôvodnenie ciel národnou bezpečnosťou, ako to urobil americký prezident Donald Trump, a spojenie týchto sadzieb s financovaním NATO je absurdné.“ Európska únia minulý rok vyviezla do USA približne 5,5 milióna ton ocele. Európski výrobcovia ocele majú obavy zo straty prístupu na americký trh, ale aj z toho, že Európu zaplaví oceľ z iných krajín.

Podľa Eggerta „strata vývozu do USA spolu s očakávaným masívnym nárastom dovozu do EÚ by mohla stáť oceliarsky priemysel v Únii a s ním súvisiace odvetvia desaťtisíce pracovných miest.“ Zavedenie ciel podpísal vo štvrtok (8.3.) americký prezident Donald Trump. Clá vo výške 25 % na dovoz ocele a 10 % na hliník sa začnú uplatňovať približne o 15 dní. Kanada a Mexiko by mohli byť z tohto plánu vyňaté, ale to bude závisieť od výsledkov opätovného prerokovania Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Môže vás zaujímať

Nitriansky Jaguar Land Rover získal povolenie na rozšírenie svojej výroby