Jednou vetou

Trumpovu daňovú reformu kritizovala aj Lagardová

Christine Lagardeová

Foto: TASR/AP

Daňovú reformu prezidenta Donalda Trumpa kritizovalo už mnoho významných amerických ekonómov. V piatok (16.2.) sa k nim pridala aj šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová.

V rozhovore pre televíznu stanicu France 2 uviedla, že reforma bude krátky čas podporovať vzostup ekonomiky, ale nedostatky prezidentovej reformy sa prejavia v strednodobom horizonte. Zapríčinia, že sa rast verejného dlhu najsilnejšej ekonomiky sveta prudko zvýši. Podľa Lagardovej Fed, americká centrálna banka, bude musieť zvýšiť svoju základnú úrokovú sadzbu.

Philip Lowe, guvernér austrálskej centrálnej banky, pokladá za veľmi problematický budúci vzostup deficitu amerického federálneho rozpočtu.

Tento týždeň šéf americkej investičnej banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein označil za spornú Trumpovu kombináciu daňovej reformy a financovania výdavkov štátu zvyšovaním dlhu. Bankár tiež povedal: „Myslím si, že je to ako pridávanie tekutých horľavín do ohňa, ktorý už blčí.“

Úradujúci nemecký minister financií Peter Altmaier vyzval Európanov, aby na americké rozhodnutie o daňovej reforme našli primeranú odpoveď.

Môže vás zaujímať

Štátny rozpočet skončil ku koncu júla v mínuse cez 3,8 mld. eur