Jednou vetou

Tržby počas Vianoc rástli miernejšie, spotrebitelia nakupovali priebežne

Ilustračné foto

zdroj: unsplash.com

Tržby počas vianočného obdobia rástli miernejšie ako v minulých rokoch, spotrebitelia nakupovali priebežne. Predajcov nepotešili ani vianočné trhy a slabší predaj potravín. Naopak, nepotravinový segment si opäť polepšil. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, ktorá tvrdí, že hoci domácnosti spotrebúvajú stále viac, dynamika tržieb pre maloobchodníkov bola počas sviatkov miernejšia.

Spomaľujúci trend rastúcej sily vianočného obdobia bol podľa analytika UniCreditu Ľubomíra Koršňáka spôsobený postupným nasycovaním spotreby, keď silnejšie tržby boli zaznamenané už v novembri. „Napriek tomu tržby aj v decembri ďalej rástli – podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v porovnaní s novembrom vzrástli o 1,1 % (sezónne očistené), avšak dynamika ich medziročného rastu sa spomalila z 6,0 % na 5,6 %,“ spresnil Koršňák.

Slabé tržby z predaja na trhoviskách, ktoré klesli medziročne až o 29,7 %, mohli byť ovplyvnené aj počasím. Počas Vianoc vykázal nižšie čísla aj predaj potravín, pri ktorých sa dynamika medziročného rastu spomaľovala najmä v malých špecializovaných predajniach.

Lepšie výsledky mal vo vianočnom období nepotravinový segment. „Darilo sa najmä obchodníkom s tradičným vianočným tovarom ako sú knihy, hračky či športové oblečenie. Tržby v maloobchode s tovarom pre kultúru a rekreáciu medziročne vzrástli o 14,3 %, počas väčšiny roka pritom vykazovali skôr klesajúci trend,“ skonštatoval analytik. Najrýchlejší medziročný rast tržieb (o 17,4 %) bol v oblasti internetových a zásielkových obchodov.

Tržby v reštauráciách rástli

Pri predaji a údržbe áut sa medziročné zvyšovanie tržieb v decembri spomalilo a oproti predchádzajúcemu roku poklesli aj tržby slovenských ubytovacích zariadení. Tu však svoju rolu podľa analytika zohral slabší nábeh zimnej sezóny.

V reštauráciách tržby naopak rástli. Podľa prepočtov banky tržby v maloobchode, predaji a údržbe áut, v hoteloch a reštauráciách v súhrne vzrástli o 0,4 % pri sezónne očistených dátach. Napriek tomu sa dynamika rastu tržieb v poslednom štvrťroku minulého roka priemerne zrýchľovala z 1,3 % na 1,8 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku a zrýchľovala aj medziročne.

„Spotrebiteľská nálada ostáva nad dlhodobým priemerom blízko pokrízových maxím,“ zhodnotil Koršňák s tým, že slovenská ekonomika pokračuje v raste a spotrebu domácností by mali podporovať aj nízke úrokové sadzby. „Z toho dôvodu očakávame, že rastúci trend by si mali maloobchodné tržby udržať aj v úvode tohto roka,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie