Jednou vetou

Tsipras: Musíme zintenzívniť reformné úsilie pred koncom programu

Grécky premiér Alexis Tsipras

Foto: TASR/AP

Grécky premiér Alexis Tsipras v utorok vyzval svojich ministrov, aby zintenzívnili reformné úsilie pred očakávaným ukončením trojročného záchranného programu v auguste tohto roka.

„Nie je čas na sebauspokojenie, ale musíme zintenzívniť úsilie o dokončenie tohto maratónu,“ povedal Tsipras na schôdzi kabinetu. Zopakoval, že Grécko sa bude usilovať o „čistý výstup“ z programu, bez preventívnej úverovej linky.

Okrem toho si vláda v Aténach dala za cieľ získať tento rok z privatizácie 2 miliardy eur. Podľa šéfa privatizačného fondu Arisa Xenofosa je to ambiciózny cieľ, ale je možné ho splniť.

Tretí záchranný program pre Grécko vyprší v auguste a Atény sa dohodli s medzinárodnými veriteľmi, že do roku 2019 si zabezpečia z predaja štátnych aktív 3 miliardy eur.

„Nepochybne je to veľmi vysoký cieľ. Je to výzva pre privatizačný fond,“ povedal koncom minulého týždňa Xenofos pre rozhlasovú stanicu Alpha 989. „Ale myslím, že je to realizovateľný cieľ.“

Hoci príjmy z privatizácie boli už od roku 2010 „pilierom“ gréckych záchranných programov, zadlžená krajina získala z predaja štátnych aktív len 5 miliárd eur namiesto plánovaných 50 miliárd eur, a to najmä v dôsledku krízy, odmietavého postoja politikov a odborov k predaju štátnych aktív, a tiež v dôsledku byrokracie.

Do júna musí Grécko uzavrieť prenájom rozsiahleho majetku na pobreží Stredozemného mora, predaj plynárenskej distribučnej siete DESFA a spustiť predaj podielu v elektrárenskej spoločnosti Public Power Corp. (PPC). Neskôr by malo predať menšinové podiely vo vodárenských spoločnostiach EYDAP a EYATH.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie