Jednou vetou

Tsipras vyzýva na prísny postup voči tureckej ťažbe plynu pri Cypre

Grécky premiér Alexis Tsipras

Foto: TASR/AP

Grécky premiér Alexis Tsipras vyzval EÚ, aby zaujala prísnejší postoj k tureckému prieskumu nálezísk zemného plynu v blízkosti Cypru. Na summite EÚ vo štvrtok uviedol, že pokiaľ Turecko nezastaví svoje aktivity, budú potrebné jednoznačné opatrenia.

 Európska komisia už vyzvala členské krajiny, aby predložili konkrétne návrhy na sankcie. Podľa eurokomisára pre susedskú politiku a rokovania o rozširovaní Johannesa Hahna by mohlo ísť o pozastavenie platieb z EÚ.

Turecko v posledných dňoch začalo zhruba 60 kilometrov západne od Cypru ťažiť zemný plyn bez súhlasu Nikózie. Ide o oblasť, ktorá je súčasťou exkluzívnej ekonomickej zóny Cypru (EEZ). Odborníci odhadujú, že v podmorských náleziskách sa nachádza približne 227 miliárd kubických metrov zemného plynu.

Postup Turecka obnovil staré napätie v juhovýchodnej oblasti Stredozemného mora. Cyprus bol v roku 1974 rozdelený na prevažne grécky juh, ktorý je aj členom EÚ, a turecký sever, ktorého suverenitu uznalo iba Turecko. Cyprus je členom EÚ od roka 2004, Ankara však toto členstvo neuznáva.

Lídri EÚ sú nejednotní v nomináciách na top pozície

Samotná Ankara pritom odmietla žiadosť Cypru o prieskum a ťažbu v EEZ bez súhlasu tureckého obyvateľstva ostrova, a to až dovtedy, kým sa nevyrieši konflikt okolo rozdelenia Cypru. Naproti tomu Turecko považuje svoje aktivity ako legitímne na základe medzinárodného práva.

EÚ už v roku 2018 vyzvala Turecko, aby ukončilo svoje aktivity na Cypre. Najnovší návrh záverov summitu uvádza, že EÚ je pripravená adekvátne zareagovať na nelegálne aktivity Turecka.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie