Jednou vetou

TSK bude v budúcom roku hospodáriť s takmer 200-miliónovým rozpočtom

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom takmer 200 miliónov eur. Rozpočet na rok 2019 schválili na svojom pondelkovom (26. 11.) zasadnutí poslanci Zastupiteľstva TSK.

Podľa vedúcej finančného odboru Úradu TSK Renáty Ozimovej bude kraj v budúcom roku hospodáriť s celkovými príjmami a výdavkami vo výške 195,54 milióna eur.

„Bežný rozpočet tvorí prebytok približne 22 miliónov eur. Kapitálový rozpočet je schodkový vo výške asi 27 miliónov eur. Finančné operácie sú prebytkové vo výške približne päť miliónov eur,“ informovala Ozimová s tým, že schodok kapitálového rozpočtu je krytý bežným rozpočtom i finančnými operáciami.

Pri platbe kartou treba dbať na opatrnosť

Ako dodala, celkové bežné príjmy sú rozpočtované vo výške 152,35 milióna eur. Najvýznamnejším zdrojom príjmov TSK sú daňové príjmy, ktoré predstavujú rozhodujúci zdroj financovania potrieb regiónu.

Vďaka ich priaznivému vývoju bežné príjmy kraja vzrástli medziročne o 12,8 milióna eur. Kapitálové príjmy sú rozpočtované vo výške viac ako 36 miliónov eur. Bežné výdavky predpokladajú so sumou 130,3 milióna eur, kapitálové výdavky vo výške asi 63 miliónov eur.

Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku môže kraj vďaka schváleniu rozpočtu zvyšovať platy zamestnancom sociálnych zariadení, školských zariadení, zamestnancom Správy ciest TSK a zamestnancom Úradu TSK.

Slovenskí producenti mlieka sa usilujú o vývoz do Číny

„Do platov pôjde v budúcom roku o 5,6 milióna eur viac, ako v tomto roku. Do opráv ciest pôjde v roku 2019 šesť miliónov eur, čo je o milión viac, ako v roku 2018. Viac financií pôjde z rozpočtu kraja do zdravotníctva, školstva a ako každý rok, najviac sa medziročne zvyšujú finančné prostriedky do oblasti sociálnych služieb,“ skonštatoval Baška s tým, že okrem investícií má rozpočet aj sociálny rozmer vo forme zvýšenia platov, najviac si prilepšia pracovníci kultúrnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie