Turecko zmrazí všetky nové vládne investičné projekty

Tuniská vlajka

Foto: Pixabay.com

Turecko zmrazí nové vládne investičné projekty, aby po 15 rokov trvajúcom stavebnom boome, ktorý bol založený na zadlžovaní, dostalo pod kontrolu výdavky a vyriešilo dvojcifernú infláciu.

„Práve teraz nezvažujeme žiadne nové investície,“ povedal vo svojom piatkovom prejave turecký prezident Tayyip Erdogan. „Môžu byť mimoriadne a nevyhnutné investície, to je úplne iná vec, ale okrem toho budeme oveľa pozornejší (k investíciám).“ Podľa Erdogana sa zavŕšia projekty dokončené na viac ako 70 %, ale všetky ministerstvá odteraz „budú prehodnocovať investičné fondy, ktoré majú k dispozícii, a budú stanovovať priority“.

Prezidentovo vyjadrenie, ktoré prišlo len deň po výraznom zvýšení kľúčových úrokových sadzieb až o 6,25 %, vysiela jasný signál, že vláda zmrazí niektoré projekty veľkolepých mostov, prístavov a železníc.

Volkswagen končí s výrobou kultového Chrobáka

Zatiaľ však nie je isté, či Erdoganove slová a zvýšení úrokových sadzieb dokážu upokojiť investorov, ktorí v tomto roku oslabili tureckú líru až o 40 %. Finančné trhy sa totiž dlhodobo obávajú Erdoganovho vplyvu na menovú politiku, čo podľa nich podkopáva schopnosť centrálnej banky bojovať s infláciou, ktorá v súčasnosti dosahuje 18 %. Prezident sa sám popisuje ako „nepriateľ úrokových sadzieb“.

Erdogan a jeho vláda za 15 rokov pri moci vybudovali mosty, elektrárne a nemocnice a zlepšili kvalitu života miliónov chudobných Turkov. Niektoré z jeho ambicióznych megaprojektov sa však vrátili ako bumerang vo forme enormných nákladov a dôsledkov na životné prostredie.

Zatiaľ nie je jasné, či medzi zmrazenými projektmi bude aj 45-kilometrový kanál, ktorý má vytvoriť zo západnej časti Istanbulu ostrov. Projekt má odhadovanú hodnotu 16 miliárd USD (13,69 miliardy eur).

Môže vás zaujímať

Španielsky súd rozhodol, že Ryanair nemôže vyberať poplatky za príručnú batožinu