Jednou vetou

Turecko zmrazí všetky nové vládne investičné projekty

Tuniská vlajka

Foto: Pixabay.com

Turecko zmrazí nové vládne investičné projekty, aby po 15 rokov trvajúcom stavebnom boome, ktorý bol založený na zadlžovaní, dostalo pod kontrolu výdavky a vyriešilo dvojcifernú infláciu.

„Práve teraz nezvažujeme žiadne nové investície,“ povedal vo svojom piatkovom prejave turecký prezident Tayyip Erdogan. „Môžu byť mimoriadne a nevyhnutné investície, to je úplne iná vec, ale okrem toho budeme oveľa pozornejší (k investíciám).“ Podľa Erdogana sa zavŕšia projekty dokončené na viac ako 70 %, ale všetky ministerstvá odteraz „budú prehodnocovať investičné fondy, ktoré majú k dispozícii, a budú stanovovať priority“.

Prezidentovo vyjadrenie, ktoré prišlo len deň po výraznom zvýšení kľúčových úrokových sadzieb až o 6,25 %, vysiela jasný signál, že vláda zmrazí niektoré projekty veľkolepých mostov, prístavov a železníc.

Volkswagen končí s výrobou kultového Chrobáka

Zatiaľ však nie je isté, či Erdoganove slová a zvýšení úrokových sadzieb dokážu upokojiť investorov, ktorí v tomto roku oslabili tureckú líru až o 40 %. Finančné trhy sa totiž dlhodobo obávajú Erdoganovho vplyvu na menovú politiku, čo podľa nich podkopáva schopnosť centrálnej banky bojovať s infláciou, ktorá v súčasnosti dosahuje 18 %. Prezident sa sám popisuje ako „nepriateľ úrokových sadzieb“.

Erdogan a jeho vláda za 15 rokov pri moci vybudovali mosty, elektrárne a nemocnice a zlepšili kvalitu života miliónov chudobných Turkov. Niektoré z jeho ambicióznych megaprojektov sa však vrátili ako bumerang vo forme enormných nákladov a dôsledkov na životné prostredie.

Zatiaľ nie je jasné, či medzi zmrazenými projektmi bude aj 45-kilometrový kanál, ktorý má vytvoriť zo západnej časti Istanbulu ostrov. Projekt má odhadovanú hodnotu 16 miliárd USD (13,69 miliardy eur).

Môže vás zaujímať

Žilinská Kia Motors Slovakia opäť rozbehne výrobu