Jednou vetou

Turistov na Slovensku pribúda. Toľkoto ich k nám prišlo minulý rok

Ilustračné foto

TASR

Na Slovensku sa vlani ubytovalo takmer 6,5 milióna návštevníkov, bolo ich skoro o 15 percent viac rozšírená o ďalšie informácie v štvrtom až šiestom odseku.

Na Slovensku sa v minulom roku ubytovalo 6,433 milióna návštevníkov, medziročne ich bolo viac o 14,9 %. Počet domácich hostí v ubytovacích zariadeniach dosiahol 3,958 milióna, v porovnaní s rokom 2018 vzrástol o 18,5 % a na celkovej návštevnosti to znamenalo podiel 61,5 %. Ako vyplýva z údajov, ktoré v piatok zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ), zahraničných návštevníkov bolo 2,475 milióna (podiel 38,5 %), pričom ich počet sa zvýšil o 9,7 %. Ubytovaní návštevníci strávili dokopy 17,7 milióna nocľahov, čo predstavuje medziročne nárast o 14,1 %. „Aj pri tomto ukazovateli dynamickejšie rástol počet prenocovaní domácich návštevníkov, ktorý medziročne vzrástol o 16,6 %,“ uviedli štatistici.

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (Most-Híd) predpokladá, že celkový počet návštevníkov môže byť vyšší zhruba o milión osôb, ktorí nie sú zahrnutí v štatistikách. „Prechádzajú naše hranice na jeden deň, spia u známych, ktorí nie sú v týchto číslach,“ povedal minister v piatok na tlačovej besede v rámci vyhodnotenia domáceho cestovného ruchu za rok 2019. Najviac turistov spoza hraníc podľa ministra prichádza na Slovensko z Česka, Poľska, Nemecka, Maďarska a Rakúska, ale minulý rok napríklad prišlo viac Ukrajincov ako Rakúšanov.

Štát chce v tomto roku poskytnúť oblastným a krajským organizáciám cestovného ruchu vyššie dotácie o viac ako jeden milión eur. „V minulom roku mali od nás 6,4 milióna eur z rozpočtu 9,2 milióna (na cestovný ruch) a v tomto roku budú mať 7,6 milióna eur, ktoré využívajú na propagáciu oblastí, kde fungujú. Z finančných prostriedkov, ktoré máme v rozpočte, ešte zabezpečujeme medzinárodné výstavy,“ uviedol Érsek.

Ministerstvo dopravy a výstavby chce v tomto roku vynaložiť na marketingové aktivity zamerané na podporu propagácie Slovenska v zahraničí približne 2,6 milióna eur. Rezortná sekcia cestovného ruchu v roku 2020 plánuje zastúpenie Slovenska v národných stánkoch na dvanástich medzinárodných veľtrhoch a výstavách cestovného ruchu v rôznych európskych krajinách.

Minister si myslí, že vplyv na rast počtu návštevníkov, hlavne v regiónoch, mali rekreačné príspevky, resp. poukazy zavedené od začiatku minulého roka. „A to hlavne v Tatrách, na termálnych kúpaliskách, videli sme, že cestovné poukážky pomohli. Horšie je to v Bratislave, lebo ľudia ťažšie využívajú cestovné poukážky. Pomohlo to regiónom, nebolo to zlé riešenie, ktoré sme podporili, a má to určitý vplyv,“ poznamenal Érsek.

Zlepšujúce sa služby a bezpečnosť majú podľa neho tiež podiel na vyššej návštevnosti. V prípade hlavného mesta považuje minister za problém to, že turisti zo zahraničia sa v ňom len zastavia ale neprenocujú, a keď, tak sa zdržia krátko. Treba ich podľa neho motivovať, napríklad, gastronómiou alebo inými zážitkami, aby v Bratislave prenocovali a zostali dlhšie.

Generálna riaditeľka rezortnej sekcie cestovného ruchu Lenka Šprochová si myslí, že za nárastom návštevnosti sú určite aj rekreačné príspevky. „Ľudia začali rekreačné preukazy využívať. Urobila sa revízia ubytovacích zariadení, kapacity sa zvýšili tou revíziou, čiže nie je to len poukazmi. Štatistiku rekreačných poukazov nemáme, pretože to neeviduje Štatistický úrad. Vieme sa to dozvedieť, až keď sa ukončia daňové priznania a to je až k septembru,“ uviedla Šprochová. Až vtedy bude podľa nej známy prínos rekreačných poukazov. Zároveň označila za veľmi dôležitú prípravu stratégie udržateľného rozvoja cestovného ruchu do roku 2030, na ktorej intenzívne pracujú. „Materiál koordinujeme aj s ostatnými aktérmi v cestovnom ruchu, takže rozvíjame spoluprácu na všetkých úrovniach,“ dodala Šprochová.

Počet návštevníkov vlani v decembri podľa ŠÚ dosiahol 434,5 tisíca pri medziročnom raste o 20,2 %, čo bol mesiac s tretím najrýchlejším rastom. Pri ubytovaných hosťoch evidujú celkovo 1,053 milióna prenocovaní, čo bolo viac o 13,7 %. Počet domácich návštevníkov vzrástol o 24,4 % na 272,5 tisíca a zahraničných o 13,7 % na 162-tisíc osôb.

V ubytovacom zariadení strávili návštevníci v priemere 2,4 noci (domáci 2,5, zahraniční 2,3 noci). Najnavštevovanejším bol aj v decembri Bratislavský kraj, ktorý pri raste o 15,6 % navštívilo 131-tisíc osôb, pričom prevažovali cudzinci (65,9 %).

Najväčší medziročný rast počtu návštevníkov zaznamenali v Prešovskom kraji (o 35,1 %) a Trnavskom kraji (o 28,4 %), a to u domácich aj u cudzincov. Počet domácich návštevníkov v oboch krajoch vzrástol o viac ako 30 % (v Prešovskom kraji o 39,8 %, v Trnavskom kraji o 31,3 %). Nárast počtu cudzincov bol vyšší o vyše 20 % (v Trnavskom kraji o 24,1 % a v Prešovskom kraji o 21 %). Celková návštevnosť medziročne rástla vo všetkých krajoch, rovnako vo všetkých krajoch vzrástla aj návštevnosť domácich návštevníkov.

Ubytovacie služby ku koncu roka 2019 poskytovalo 4 487 ubytovacích zariadení, ich počet medziročne vzrástol o 12 %. K dispozícii bolo 71-tisíc izieb s počtom 186,2 tisíca lôžok. Počet izieb medziročne vzrástol o 7,9 % a lôžok o 9,1 %.

© 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie