Účasť na OH v Pchjongčchangu vyjde SR na viac ako dva milióny eur

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Účasť slovenských športovcov na zimných olympijských hrách (ZOH) a zimných paralympijských hrách (ZPH) v juhokórejskom Pchjongčchangu, ktoré sa uskutočnia v budúcom roku, by mala Slovensko vyjsť na 2.079.600 eur. Vyplýva to z dokumentu o zabezpečení prípravy a účasti reprezentantov SR na olympijských hrách, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Zo štátneho rozpočtu pôjde na tento účel 1.539.600 eur. Zvyšok doplatí z vlastných zdrojov Slovenský olympijský výbor, respektíve Slovenský paralympijský výbor. V poradí XXIII. zimné olympijské hry sa uskutočnia v dňoch 9.–25. februára 2018, XII. zimné paralympijské hry budú v dňoch 9.–18. marca 2018.

Olympijský výbor predpokladá, že slovenskí športovci budú mať zastúpenie v desiatich športových odvetviach, pričom výprava by mala mať cca 60 športovcov a približne rovnaký počet členov ich sprievodu, ako sú tréneri, technici, lekári, maséri a vedenie výpravy. Pri paraolympikoch sa predpokladá, že oficiálnu výpravu bude tvoriť približne 45–50 členov, budú v nej športovci, navádzači, členovia realizačných tímov a tiež vedenie výpravy.

Súťaže ZOH 2018 budú prebiehať v dvoch hlavných strediskách, tzv. horskom a pobrežnom, v ktorých je spolu 13 športovísk. Slávnostné otvorenie aj ukončenie ZOH 2018 sa uskutoční na otvorenom Olympijskom štadióne priamo v Pchjongčchangu s kapacitou 35.000 divákov. Na rovnakých ihriskách budú prebiehať aj ZPH.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Opozícia si pripomenula odkaz revolúcie na Námestí SNP