Jednou vetou

Účastníci konferencie SPA diskutujú o špecifických problémoch parkovania

Ilustračné foto

Foto: TASR

Slovenská parkovacia asociácia (SPA) usporiadala v týchto dňoch vo Vysokých Tatrách 14. ročník konferencie, ktorej hlavnou témou sú špecifické problémy parkovania napríklad v turistických lokalitách či pri nemocniciach na Slovensku. V stredu sa na nej zúčastnilo 130 ľudí.

Ide o odborníkov na parkovanie, pracovníkov štátnej a verejnej správy – mestských úradov, štátnej a mestskej polície, prevádzkovateľov parkovania a garážovania v mestách, projektantov i výrobcov a dodávateľov parkovacej techniky a služieb. Záštitu nad podujatím prevzala Únia miest Slovenska.

Cieľom konferencie je podľa predsedu asociácie Miroslava Lepetu riešiť problémy nielen parkovania samostatne, ale riešiť komplexne dopravnú obslužnosť priestoru samotného.

Vláda SR je pripravená podporiť investície závodu Kia do priemyslu 4.0

„Našou snahou je komunikovať so štátnou a verejnou správou, ktoré sú na vrchole riadenia tohto štátu,“ uviedol s tým, že chcú poukázať na potrebu vypracovania a schválenia záväzného dokumentu – stratégie dopravnej obsluhy priestoru, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je parkovanie.

„Je to dlhodobý proces, do ktorého treba zahrnúť urbanizmus miest a riešenia navrhovať v záväzných dokumentoch, ako je územný plán,“ vysvetlil.

„Na Slovensku evidujeme približne 2,2 milióna áut a podľa štatistického vývoja je predpoklad, že ich počet do piatich rokov dosiahne úroveň 2,5 milióna, čo je nárast o 300.000 áut,“ priblížil Lepeta.

Otázkou podľa neho je, ako to potom ďalej riešiť. Problémy v súvislosti s počtom parkovacích miest, ako ďalej uviedol, nemajú len veľké, ale už aj malé mestá.

„Počet parkovacích miest je rovnaký, alebo ak rastie, tak nie priamoúmerne tomu, ako sa vyvíja počet automobilov, ktorých v danom priestore pribúda,“ poznamenal s tým, že by bolo dobré vytvoriť podmienky na to, aby sa zmenili dopravné návyky všetkých účastníkov cestnej premávky.

Kažimír: Nemáme ešte jasné prepočty ústavného zastropovania dôchodkového veku

Snahou asociácie, ktorá oslávi v budúcom roku 15. výročie svojho vzniku, je prísť s jasnými víziami, ako zabezpečiť parkovanie a odstavovanie áut pri predpokladanom náraste 300.000 vozidiel.

Podľa predsedu asociácie za posledných desať rokov pribudlo na Slovensku v priemere o 100 až 140 % viac automobilov.

„Každé mesto s tým má problém. Priestor nevieme nafúknuť, a najmä nedokážeme vybudovať adekvátnu infraštruktúru, čo je práve úloha samosprávy,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie