Jednou vetou

Ukrajina informovala o obnovení nákladnej dopravy v Kerčskom prielive

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Ukrajina v utorok informovala o čiastočnom obnovení nákladnej dopravy v Kerčskom prielive medzi Azovským a Čiernym morom. Oznámil to ukrajinský minister infraštruktúry Volodymyr Omeľan, ktorého slová citovala agentúra AP.

Nákladné lode podľa neho už premávajú z a do ukrajinských prístavov Berďansk a Mariupol v Azovskom mori. Dodal, že prístavy Rusko „čiastočne odblokovalo“ pod vplyvom „silnej medzinárodnej reakcie“. Kyjev podľa Omeľana očakáva, že dopravu čoskoro obnovia v plnom rozsahu.

Porošenko: Ukrajina presunie k hranici s Ruskom vojenské jednotky

Minister v uplynulom týždni obvinil Rusko z blokády Kerčského prielivu. Moskva v pondelok namietala, že lodiam v plavbe nikdy nebránila. K narušeniu dopravy malo dôjsť v dôsledku nepriaznivého počasia.

Obvinenia v tomto zmysle, ktoré vzniesla ukrajinská strana, podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova nezodpovedajú skutočnosti. Uviedol, že vedenie prístavu Kerč môže v špecifických prípadoch – vzhľadom na vývoj počasia – rozhodnúť o pozastavení plavby cez prieliv.

Ukrajina nevpustila na svoje územie už asi 100 ruských mužov

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko 25. novembra v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie