Jednou vetou

Úprava zákona o poľovníctve z dielne Sme rodina v pléne neprešla

Ilustračné foto

foto: TASR

Práva poľovnej stráže v prípade usmrtenia psa alebo mačky v poľovnom revíri sa neupravia. Plénum parlamentu vo štvrtok neposunulo do druhého čítania novelu zákona o poľovníctve z dielne poslancov opozičného hnutia Sme rodina Borisa Kollára, Petra Pčolinského, Milana Krajniaka, Petry Krištúfkovej, Adriany Pčolinskej a Ľudovíta Gogu.

Súčasné znenie zákona podľa Kollára zakazuje voľný pohyb psa vo vzdialenosti väčšej ako 50 metrov od osoby, ktorá psa vedie. Zakazuje tiež voľný pohyb mačiek okrem pohybu vo vzdialenosti do 200 metrov od najbližšej pozemnej stavby. Poľovnej stráži sa zároveň podľa predkladateľov povoľuje usmrtiť v poľovnom revíri voľne sa pohybujúceho psa alebo mačku vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšej pozemnej stavby. Nevzťahuje sa to na mačku, ktorá je viditeľne označená.

Opozícia uspela s návrhom, aby sa kvalitné drevo nespaľovalo ako biomasa

V novele chceli poslanci zamedziť možnému svojvoľnému usmrteniu psa a mačky v poľovnom revíri užívateľom poľovného revíru. „Právo usmrtiť psa alebo mačku bude mať poľovná stráž len v prípade, že pes alebo mačka bude prenasledovať alebo inak poškodzovať zver alebo vajcia pernatej zveri,“ dodal.

Plénum zároveň pri stredajšom hlasovaní neodobrilo ani ďalší návrh z dielne hnutia Sme rodina. Konkrétne išlo o novelu Občianskeho zákonníka. Jej cieľom bolo podľa predkladateľov ochrániť právo dlžníka – občana Slovenskej republiky pred záložným veriteľom, ktorý si chce uspokojiť alebo domáhať sa uspokojenia svojej zo zálohu premlčanej pohľadávky, a tým zabrániť podvodným konaniam pri realizovaní dobrovoľných dražieb.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie