Jednou vetou

Úrad pre cenu plynu aktualizoval tzv. korekčný koeficient na hodnotu 1,28

Ilustračná foto

Foto: TASR

Regulačný úrad reaguje na mimoriadnu situáciu s cenou plynu na burzách. Uviedol to pre TASR hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz.

„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví po dôkladnej analýze 27. septembra 2018 aktualizoval tzv. korekčný koeficient na hodnotu 1,28, ktorý vstupuje do výpočtu maximálnej ceny zemného plynu v cene tepla na rok 2019. Mení sa tak korekčný koeficient vo výške 1,07 zverejnený 19. júla 2018, ktorý reflektoval cenu zemného plynu na burzách v júli 2018,“ spresnil.

Po horúčavách prišla riadna kosa. Niekde už musia kúriť

Národný regulátor takto podľa Igaza vytvoril dodávateľom tepla možnosť nakúpiť plyn s reálnou cenou, čím vytvoril všetky podmienky na zabezpečenie plynulej a bezpečnej dodávky tepla počas celého roku 2019 bez rizika jej prerušenia.

„Úrad pripomína, že cena zemného plynu, ktorú obchodníci na trhu ponúkajú dodávateľom tepla, sa odvíja od cien plynu na burze EEX (European Energy Exchange). Ceny plynu na burze EEX od 19. júla 2018 do dnešného dňa výrazne stúpli a nie je predpoklad, že sa tento trend v dohľadnej dobe zmení,“ podčiarkol hovorca regulačného úradu.

Dodávatelia tepla tak podľa Igaza nemali možnosť nakúpiť plyn na výrobu tepla pre rok 2019 za cenu, ktorá by zodpovedala vyhlásenému korekčnému koeficientu na úrovni 1,07, čo regulátor aktualizáciou zmenil. „Úrad nepredpokladá, že v priebehu roka 2018 sa bude ešte korekčný koeficient meniť,“ dodal hovorca ÚRSO.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie