Jednou vetou

Úroda hrozna v tokajských vinohradoch je dobrá kvalitou i množstvom

So zberom hrozna odrody Muškát žltý začali tohto roku o dva týždne skôr vo vinohradoch v slovenskej časti Tokajskej oblasti firmy J. & J. Ostrožovič v Malej Tŕni okres Trebišov.

Foto: TASR

Zber hrozna v slovenskej tokajskej vinohradníckej oblasti je aktuálne v plnom prúde. Vzhľadom na augustové horúčavy začala oberačka o zhruba dva týždne skôr ako obvykle. Podľa vinára Jaroslava Ostrožoviča z Veľkej Tŕne tohtoročné počasie vcelku prialo úrode a hrozno je v dobrej kvalite i množstve.

Ceny diaľničných známok sa v roku 2019 zvyšovať nebudú

„Rok 2018 je veľmi dobrý ročník, nakoľko v našom regióne boli v mesiacoch máj, jún, júl dobre rozložené zrážky, čo spôsobilo dobrú násadu hrozna a peknú vyzretosť suroviny. Trošku nám narobil problémy august, keďže nastali extrémne vysoké teploty nielen denné, ale aj nočné s veľkou spotrebou vody a mladé vinohrady do štvrtého – piateho roka už začali v druhej polovici augusta trpieť,“ uviedol Ostrožovič pre novinárov. Vyššie teploty podľa neho spôsobili aj rýchlejší úbytok kyselín v hrozne.

Na rozvoj obcí a miest v SR je určených vyše 1,7 mld. eur

Augustové horúčavy si tiež vyžiadali časový posun v zbere úrody. „Oberačka nám začala o zhruba 14 dní skôr ako obvykle. Väčšinou začíname prvý septembrový týždeň s muškátom žltým, tento rok sme museli začať už predposledný augustový týždeň. Predpokladáme, že v druhej polovici septembra oberačka plynule prejde do odrody furmint a lipovina,“ povedal vinár.

Množstvo úrody hodnotí ako štandardné na úrovni minulého roku. Cukornatosť je podľa neho veľmi dobrá a pohybuje sa aktuálne u muškátu žltého od 19 do 22 stupňov.

V týchto autách sa naháňal Funes, alebo Bond. Milovníci Citroën si prišli na svoje.

Tvorba cibéb, ktoré sú základom pre povestné tokajské putňové vína, sa zatiaľ pre pretrvávajúce suché počasie nedá odhadnúť. Cibéba je zosušené hrozienko s vysokou koncentráciou cukru, napadnuté ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu