Jednou vetou

ÚS SR zrušil výmenu správcu v konkurze na majetok poistovne Rapid life

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Ústavný súd (ÚS) SR zrušil uznesenie Okresného súdu Košice I o výmene správcu konkurznej podstaty v prípade skrachovanej životnej poisťovne Rapid life z mája minulého roku. Okresný súd vtedy odvolal dovtedajšieho správcu Martina Morochoviča a za novú správkyňu určil Janu Závodskú. Tá však podala sťažnosť na ÚS SR a ten potvrdil, že došlo k porušeniu jej práv.

Kažimír: Neskorším nástupom do NBS si chcem vytvoriť odstup

V rozhodnutí z novembra 2018 IV. senát ÚS vrátil vec okresnému súdu na ďalšie konanie na účely opätovného prerokovania a rozhodnutia. Závodská v sťažnosti namietala existenciu zákonných dôvodov jej vylúčenia z výkonu správcovskej činnosti, keďže v súdnych konaniach voči úpadcovi ako advokátka zastupovala viacerých veriteľov.

Po jej vymenovaní z 2. mája 2018 to oznámila okresnému súdu a navrhla, aby ju odvolal z funkcie správcu, ten však návrh 15. mája 2018 zamietol. ÚS jej ale dal za pravdu.

Ako v stredu potvrdila hovorkyňa Krajského súdu Košice Anna Pančurová, OS Košice I je v predmetnej veci viazaný právnym názorom ÚS.

„Preto v súčasnosti Okresný súd Košice I zisťuje všetky okolnosti potrebné na následné kvalifikované rozhodnutie súdu o návrhu JUDr. Morochoviča na jeho odvolanie z funkcie správcu,“ informovala.

Kiska vymenuje do funkcie guvernéra NBS Kažimíra

Podľa nálezu ÚS zo zákona zjavne vyplýva povinnosť príslušného konkurzného súdu v súčinnosti s ministerstvom spravodlivosti zabezpečiť dodržiavanie právnej úpravy ustanovovania správcov v súlade so zákonom ustanovenými odbornými predpokladmi.

OS Košice I uvádza, že bezodkladne po doručení nálezu ÚS požiadal Ministerstvo spravodlivosti SR o bezodkladnú súčinnosť na reflektovanie požiadavky, aby ustanovený správca spĺňal osobitné odborné predpoklady na výkon správcovskej činnosti úpadcu. Podľa OS požadovaná súčinnosť doposiaľ poskytnutá nebola.

„Súd navyše dodáva, že v predmetnom konkurznom konaní v zmysle platnej právnej úpravy neustále vykonáva všetky procesné úkony smerujúce k naplneniu účelu a cieľa tohto konkurzného konania,“ informovala Pančurová.

Nútenú správu zaviedla v poisťovni v polovici júna 2017 Národná banka Slovenska (NBS). Dôvodom boli zistenia, že poisťovňa závažne ohrozuje práva klientov. Návrh na vyhlásenie konkurzu v poisťovni podala koncom novembra 2017 nútená správkyňa Irena Sopková.

ZSSK zavedie hokejové vlaky k majstrovstvám aj nové spojenie Štúrova s Prahou

Poškodených bolo takmer 15.000 fyzických osôb a okolo 50 právnických osôb v celkovej výške 26 miliónov eur. Ku dňu podania návrhu na vyhlásenie konkurzu pritom bol majetok spoločnosti podľa jej slov nepatrný. Nútená správkyňa podala na štatutárov poisťovne trestné oznámenie. Bývalé vedenie poisťovne tvrdilo, že vyhlásenie nútenej správy bolo nezákonné a malo tak dôjsť k porušeniu práva na spravodlivý proces.

Polícia SR v pondelok (25. 2.) informovala, že dvaja pracovníci NBS sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu protiprávnym rozhodnutím o zavedení nútenej správy pre Rapid life. Obvineným Ivanovi B. (55) a Monike I. (47) hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na desať až 20 rokov.

Národná banka Slovenska (NBS) následne oznámila, že vzhľadom na zvláštny priebeh konkurzu podáva na poisťovňu Rapid life v kauze ďalšie trestné oznámenie. Kritizovala pritom, že namiesto pravdepodobných páchateľov sú stíhaní jej pracovníci.

Môže vás zaujímať

Obchody v nedeľu: Toto všetko hrozí, ak sa by sa predaj zakázal