Jednou vetou

USA chcú obnovenie rokovaní o obchode,odmietajú však podmienky Číny vo veci ciel

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Spojené štáty dúfajú, že sa podarí vrátiť k rokovaniam o obchode po tom, ako sa prezidenti USA a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching stretnú koncom týždňa na samite lídrov skupiny G20 v japonskej Osake, Washington však neprijme žiadne podmienky týkajúce sa použitia ciel. Uviedol to zdroj z americkej administratívy, ktorý si neželal byť menovaný.

HUAWEI: Skvelé tipy na darčeky za vysvedčenie, ktoré potešia nielen študentov

Trump pohrozil, že ak schôdzka so Si Ťin-pchingom nevyrieši sťažnosti USA súvisiace s čínskou obchodnou politikou, stanoví nové clá na ďalší čínsky tovar v hodnote zhruba 325 miliárd USD (285,39 miliardy eur). To je takmer všetok zvyšný ročný dovoz z Číny. Clá by sa dotkli aj bežného spotrebného tovaru, ako sú mobilné telefóny, počítače či oblečenie.

Čína v pondelok uviedla, že obe strany by mali v rámci obchodných rokovaní pristúpiť ku kompromisu a dohoda by mala byť výhodná pre obe strany. Peking požaduje najmä zrušenie ciel.

USA však nie sú ochotné ponúknuť na stretnutí so Si Ťin-pchingom akékoľvek ústupky, povedal zdroj. Naopak, Washington od Pekingu očakáva, že Čína sa k rokovaciemu stolu vráti s prísľubom plnenia toho, na čom sa dohodli pred prerušením diskusií, dodal.

Čína by chcela, aby USA zrušili „neprimerané“ akcie voči čínskym spoločnostiam

Podľa analytikov sa tak od schôdzky Trumpa a Si Ťin-pchinga veľký posun očakávať nedá. Odhadujú, že v najlepšom prípade prezidenti umožnia obnovenie oficiálnych rokovaní. Tie by mohli aspoň zmierniť obavy finančných trhov, že dlhotrvajúci spor môže trvať donekonečna.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie