Jednou vetou

USA miernia svoj pôvodný zámer, chcú vyňať spod ciel Kanadu či Mexiko

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Niektoré krajiny budú možno spod dovozných ciel na oceľ a hliník, ktoré plánujú zaviesť Spojené štáty, vyňaté. Uviedol to Biely dom s tým, že by mohlo ísť o Kanadu, Mexiko a prípadne niektoré iné krajiny. To znamená obrat oproti predchádzajúcemu postoju Washingtonu, keď ešte pred dvomi dňami vláda tvrdila, že žiadne výnimky platiť nebudú.

Zavedenie ciel by mal americký prezident Donald Trump podpísať vo štvrtok v popoludňajších hodinách okolo 21.30 h SEČ a ako povedal hlavný poradca prezidenta pre obchod Peter Navarro, do 15 až 30 dní od podpisu by mali vstúpiť do platnosti. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová v tejto súvislosti uviedla, že výnimky sa budú udeľovať „prípad od prípadu“ a „štát od štátu“.

Čítajte aj: Clá na hliník a oceľ: Austrália a Ázia varujú pred obchodnou vojnou

Pred týždňom Trump oznámil, že podpíše dovozné clá na oceľ a hliník vo výške 25 %, respektíve 10 %. Proti tomu sa zdvihla vlna kritiky ako od obchodných partnerov vrátane Európskej únie, ktorí varovali pred odvetnými krokmi, tak od viacerých amerických firiem a republikánov. Práve v dôsledku neochoty prezidenta ustúpiť rezignoval v týchto dňoch na svoju funkciu hlavný ekonomický poradca Trumpa Gary Cohn. To ešte viac zvýšilo obavy z možného nástupu obchodnej vojny, keďže Cohn bol známy odmietaním ochranárskych opatrení.

Môže vás zaujímať

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia