Jednou vetou

USA nie sú pod tlakom dohodnúť sa s Čínou, uviedol Trump

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok utlmil prehnané nádeje na skoré riešenie obchodného sporu medzi USA a Čínou. "Nie sme pod tlakom dosiahnuť dohodu s Čínou, oni sú pod tlakom, aby dosiahli dohodu s nami," napísal Trump na Twitteri. "Naše trhy rastú, ich kolabujú."

Vyjadrenia jeho ekonomického poradcu Larryho Kudlowa, podľa ktorých je čínska delegácia pozvaná na ďalšie rokovania do Washingtonu, interpretovali analytici ako signál uvoľnenia v obchodnom spore medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami.

Apple varuje Trumpa, že clá na čínske tovary zdražia produkty koncernu

Americký minister financií Steven Mnuchin navrhol nové rokovania o obchode s Čínou. Existujú informácie, podľa ktorých čínske vedenie chce rokovať, povedal v stredu (12. 9.) Kudlow pre Fox Business. „Vždy si myslím, že diskutovať je vo väčšine prípadov lepšie, než nediskutovať, takže to považujem za pozitívne.“

Čínska vláda prejavila ochotu pokračovať v rokovaniach. „Čínska strana dostala pozvanie USA a privítala ho. Obe strany aktuálne diskutujú o detailoch,“ povedal vo štvrtok hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Trump minulý týždeň pohrozil eskaláciou obchodného sporu s Čínou, keď vyhlásil, že je pripravený zaviesť ďalšie clá na čínske tovary v hodnote 267 miliárd USD (229,78 miliardy eur) navyše k clám na tovary v hodnote 200 miliárd USD, o ktorých sa hovorilo už predtým. Peking uviedol, že na akékoľvek nové clá zareaguje odvetnými opatreniami.

Môže vás zaujímať

V Senici vznikne výskumno-vývojové centrum