USA podali pred WTO sťažnosť na Čínu pre porušovanie patentov

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

USA podali sťažnosť na Čínu pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO). Tá je súčasťou balíka obchodných opatrení namierených proti Číne, ktoré vo štvrtok (22. 3.) ohlásil americký prezident Donald Trump pre údajnú krádež duševného vlastníctva.

Trump vo štvrtok podpísal výkonný dekrét, ktorý môže viesť uvaleniu ciel na čínsky dovoz v hodnote až 60 miliárd USD (48,72 miliardy eur). To sa však môže stať až po 30-dňovej konzultačnej perióde, tá sa začne po zverejnení zoznamu výrobkov, ktorých sa potenciálne môžu clá týkať.

Sťažnosť pred WTO sa vo všeobecnosti očakávala, keďže clá podľa legislatívy Spojených štátov zároveň vyžadujú právne konanie v rámci WTO. Čína, ktorá odmieta Trumpove obvinenia, uviedla, že je pripravená prijať odvetné opatrenia.

„Zdá sa, že Čína porušuje pravidlá WTO, keďže odmieta dodržiavanie základných patentových práv zahraničných majiteľov patentov, vrátane spoločností z USA, medzi ktoré patrí zastavenie využívania technológie čínskymi firmami po ukončení platnosti licenčného kontraktu,“ uvádza sa v stanovisku kancelárie obchodného splnomocnenca USA. Peking okrem toho podľa Washingtonu porušuje pravidlá WTO tým, že podmienky kontraktov pre zahraničné technológie sú diskriminačné.

Môže vás zaujímať

Štefanec: SR musí po vyšetreniach OLAF vrátiť 5,9 milióna eur do rozpočtu EÚ