Jednou vetou

USA šokovali členov WTO novou interpretáciou pravidiel arbitráže

Ilustračná foto. Foto: TASR

Spojené štáty šokovali na zasadnutí Svetovej obchodnej organizácie (WTO) interpretáciou pravidiel arbitráže, ktorá podľa niektorých predstavuje snahu o podporu plánov amerického prezidenta Donalda Trumpa na reformu WTO.

Jeden zo zúčastnených diplomatov to považuje za otvorenie cesty, ktorá členským štátom v určitých prípadoch umožní zablokovať odvolanie, a tým podkope celý vysokooceňovaný systém arbitráže. „Taká je moc politiky,“ zareagoval tento nemenovaný účastník stretnutia. Na základe súčasných pravidiel má WTO sedem odvolacích sudcov, z ktorých v prípade odvolania hlasujú o danom prípade traja. Problém spočíva v tom, že dvaja zo sudcov v posledných mesiacoch odstúpili a funkčné obdobie ďalšieho sa končí v decembri. To znamená, že zostanú len štyria.

USA tvrdia, že dvaja zo sudcov, ktorí rozhodovali v súčasnom spore Indonézie a EÚ, odišli pred zverejnením rozhodnutia. Ich rozhodnutie teda môže byť oficiálne iba za predpokladu, že účastníci stretnutia ho jednohlasne prijmú. Hoci USA nepochybujú, že ide o výnimočnú situáciu, podľa nich by mal „pozitívny konsenzus“ zástupcov členských štátov potvrdiť rozhodnutie príliš malého počtu sudcov. „To je prvýkrát, čo niekto hovorí, že potrebujete pozitívny konsenzus. Inými slovami, hociktorý člen môže zablokovať celú vec,“ hovorí nemenovaný diplomat.

Čínsky veľvyslanec na pôde WTO Čang Ťiang-čen vyjadril obavy, že obchodný protekcionizmus ohrozuje systém arbitráže a ďalšie základné funkcie WTO. „Jednoducho povedané, WTO zažíva svoje najhoršie časy. A niektorí dokonca spochybňujú existujúce pravidlá v mechanizme riešenia sporov. Každý mechanizmus musí udržiavať krok s dobou a neustále sa vylepšovať. Ak sa však stratia jeho kľúčové hodnoty a základné princípy, organizácia zažije krízu existencie.“

USA niekoľko mesiacov blokujú prijatie nových odvolacích sudcov a zvyšujú riziko, že organizácii doslova dôjdu sudcovia. Spojené štáty tak zvyšujú tlak na ostatných členov, aby akceptovali ich reformné plány.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie